Roma hukukunda avukatlık
Advocatus in Roman law
- Tez No: 993808
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAKOCALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Roma usul hukukunda advocatus figürünü, tarihsel gelişimi, hukuki statüsü ve mesleki sorumluluklarıyla birlikte bütüncül biçimde incelemeyi amaçlar. Literatürde usul kurumları ayrıntılı ele alınsa da advocatus çoğu kez ikincil kalmıştır. Çalışma şu sorulara yanıt aramaktadır:Advocatus kimdir ve procurator, patronus, orator gibi yargılama aktörlerinden hangi ölçüde ayrılır? Legis actiones, per formulam ve cognitio extra ordinem usulleri boyunca fonksiyonu nasıl değişir? Faaliyetinin temeli hangi hukuki kurumlara dayandırılabilir? Advocatus'a yüklenen etik, hukuki ve cezai sorumluluklar nelerdir? Yöntem olarak dogmatik-tarihsel analiz benimsenmiş; Digesta, Institutiones gibi kaynaklar temel normatif kaynaklar olarak kullanılmıştır. Tez, dört bölümde usul tarihi, aktörler, hukuki çerçeve ve sorumluluk rejimini birleştirerek Roma'daki meslekleşmeyi açıklamayı hedefler. Kapsam, Cumhuriyet döneminden Justinianus kodifikasyonuna uzanır. Böylece çalışma, usul tekniğini toplumsal ve siyasal bağlamla birlikte okuyarak advocatus'un modern avukatlık kurumuna etkisini görünür kılar.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, in a comprehensive manner, the figure of the advocatus in Roman procedural law, together with its historical development, legal status, and professional responsibilities. Although procedural institutions have been analysed in detail in the scholarship, the advocatus has often remained a secondary subject. The study seeks to answer the following questions: Who is the advocatus, and to what extent is it distinct from other procedural actors such as the procurator, patronus, and orator? How did its function change across the procedures of legis actiones, per formulam, and cognitio extra ordinem? On which legal institutions can the basis of its activity be grounded? What ethical, legal, and criminal responsibilities were imposed on the advocatus? Methodologically, the study adopts a dogmatic-historical analysis, using sources such as the Digest (Digesta) and the Institutes (Institutiones) as the principal normative materials. Across four chapters, the thesis brings together the history of procedure, procedural actors, the legal framework, and the regime of responsibility in order to explain professionalisation in Rome. Its scope extends from the Republican period to Justinian's codification. In this way, the study reads procedural technique together with its social and political context, thereby making visible the advocatus's influence on the modern institution of the legal profession.