Türk hukukunda ortak girişim sözleşmesinin hukuki niteliği, temsil ve sorumluluk rejimi
The legal nature, representation and liability regime of joint venture agreements under Turkish law
  1. Tez No: 993834
  2. Yazar: CEMİLE SULTAN BAMBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin büyüyen ihtiyaçları ve gelişen ekonomik koşullar doğrultusunda birlikte hareket etme gerekliliği, ortak girişim ilişkilerinin önem kazanmasına neden olmuştur. Ortak girişimler, birden fazla tarafın belirli bir amaç doğrultusunda bir araya gelerek hukuki bir çerçevede iş birliği kurdukları yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür yapılanmaların temelini ise taraflar arasında imzalanan ortak girişim sözleşmeleri oluşturmaktadır. Ortak girişim sözleşmelerinin temelinde adi ortaklık yapısı olduğundan, şirketlerin ihtiyaç duyduğu esneklik sağlanarak taraflara daha güçlü ve düzenli bir hukuki çerçeve içerisinde iradelerini ifade etme imkânı sağlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, ortak girişim kavramı, unsurları ve türleri üzerinde durularak genel bir çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde, ortak girişim sözleşmelerinin Türk hukukundaki yeri ve hukuki niteliği değerlendirilmiş; adi ortaklık ile olan bağlantısı ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, ortak girişimlerde yönetim yetkisi, tarafların temsil durumu ve sorumluluk ilişkileri açıklanmış, öğretideki görüşler ile çeşitli Yargıtay kararları analiz edilerek çalışmaya destek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The growing needs of businesses and the necessity to act together in line with the developing economic conditions have led to the importance of joint venture relationships. Joint ventures are structures in which more than one party comes together for a specific purpose and establishes cooperation within a legal framework. The basis of such structures is the joint venture agreements signed between the parties. Since joint venture agreements are based on an ordinary joint venture structure, the flexibility required by companies is provided, and the parties are provided with the opportunity to express their will within a stronger and more organized legal framework. In the first part of the study, a general framework is drawn by focusing on the concept of joint venture, its elements, and types. In the second part, the place and legal nature of joint venture agreements in Turkish law are evaluated, and their connection with ordinary joint ventures is discussed in detail. In the third and last part, the management authority, the representation of the parties, and liability relations in joint ventures are explained, and the dominant opinions in the doctrine and various Court of Cassation decisions are analyzed to support the study