Osmanlı Dönemi'nde Alaşehir kazası vakıf eserleri
Waqf institutions of the district of Alaşehir during the Ottoman period
- Tez No: 993841
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Alaşehir kazasına ait arşiv kaynakları taranarak Osmanlı Dönemi'nden günümüze intikal eden sosyal içerikli eserleri tespit etmek ve söz konusu belgeler ışığında toplumun yaşayış biçimini ortaya koymaktır. Günümüzde şehir tarihçiliğinin giderek önem kazanması dikkate alındığında, bu araştırma ile yerel tarih çalışmalarına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Osmanlı Devleti'nin uzun süre boyunca üç kıtada farklı milletleri sosyal yapısı içerisinde bir arada tutabilmesi, tarih araştırmalarında daima merak konusu olmuştur. Bu başarının askeri ve siyasî unsurlara dayandığı kabul edilmekle birlikte, yapılan araştırmalar Osmanlı toplum düzeninin güçlü bir sosyal ve kültürel yapı üzerine inşa edildiğini ortaya koymaktadır. Kuruluşundan itibaren Bergama Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olan Alaşehir, Osmanlı döneminde de sosyal ve dinî kurumlarıyla dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nde yer alan Aydın Sancağı sınırları içinde bulunan Alaşehir kazasına ait Hurufât Defterleri'ndeki vakıf kayıtları esas alınmış; ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi ile Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Osmanlı Devlet Arşivi'nde bulunan bazı vakıf belgeleri tespit edilerek incelenmiştir. Araştırmada, Alaşehir kazasında Osmanlı döneminde faaliyet gösteren cami, tekke, mektep, medrese ve dârülkurrâ gibi vakıf eserlerinin tespiti yapılmış; bu yapıların bulundukları dönemdeki sosyal, dinî ve kültürel önemleri arşiv belgeleri ve ilgili kaynaklar ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify socially oriented works that have survived from the Ottoman period to the present day by examining archival sources related to the Alaşehir district, and to reveal the way of life of society in light of these documents. Considering the increasing importance of urban historiography today, this research seeks to contribute to local history studies. The ability of the Ottoman Empire to maintain different peoples across three continents within its social structure for a long period has always been a subject of curiosity in historical research. Although this success is generally attributed to military and political factors, studies have shown that the Ottoman social order was built upon a strong social and cultural structure. From its foundation onward, Alaşehir an important settlement during the Pergamon Kingdom as well as the Roman and Byzantine periods also attracted attention in the Ottoman era with its social and religious institutions. In this study, waqf records found in the Hurûfât Registers of the Alaşehir district within the borders of the Aydın Sanjak, preserved in the Archive of the General Directorate of Foundations, constitute the main sources. In addition, several waqf documents held in the Archive of the General Directorate of Foundations and the Ottoman Archives of the Presidency of the Republic of Türkiye have been identified and examined. The research identifies waqf institutions such as mosques, tekkes, primary schools, madrasas, and dār al-qurrāʾ that were active in the Alaşehir district during the Ottoman period, and evaluates their social, religious, and cultural significance in their respective periods in light of archival documents and relevant sources.