Afetlerde geçici barınma sorunlarının incelenmesi ve yönetimi
Temporary shelter in disasters analysis and management of issues
  1. Tez No: 993842
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAKKAS BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Halk Sağlığı, Sosyal Hizmet, Public Administration, Public Health, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Afetler, beklenmedik zamanlarda ortaya çıkarak bireylerin yaşamlarını, toplumsal düzeni ve ekonomik koşulları olumsuz etkilemektedir. Genel olarak afetler doğal ve insan kaynaklı olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan barınma hizmeti, afetlerden sonra da yaşamlarını güvenli ortamda sürdürebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Fakat geçici barınma alanlarında karşılaşılan eksiklikler, planlama hataları ve altyapı yetersizlikleri, afet sonrası dönemde en çok karşılaşılan olaylar arasında yer almaktadır. Etkili afet planları yaparken, sadece afet öncesi süreç değil, afet sonrasında yürütülecek barınma sürecini de planlama içerisinde yer alması gerekmektedir. Geçici barınma alanlarının planlanmasında gerekli altyapı sistemlerinin kurulması, tahliye yollarının önceden belirlenmesi, afet sonrası krizleri önemli düzeyde azaltacaktır. Ayrıca, geçici barınma alanlarında sadece fiziksel koşulların değil, aynı zamanda sosyal ve psikolojik ihtiyaçların da karşılanmasına yönelik planlamalar yapılmalıdır. Geçici barınma alanının etkin bir şekilde planlanması için toplumda afet bilinci oluşturulması, yerel yönetimlerin kurumlarla koordineli çalışması ile afet sonrası kaynakları etkili ve yerinde kullanılması doğrudan etkilidir. Bütüncül afet yönetimi yaklaşımı benimsenmesi, afet sonrası yeniden inşa sürecinde sürdürülebilir bir temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Disasters occur unexpectedly, negatively impacting individuals' lives, social order, and economic conditions. Generally, disasters are divided into two groups: natural and human-induced. Shelter, one of the most basic needs of individuals, is important for them to continue their lives in a safe environment after disasters. However, deficiencies encountered in temporary shelter areas, planning errors, and infrastructure inadequacies are among the most common issues encountered in the post-disaster period. When developing effective disaster plans, it is necessary to include not only the pre-disaster process but also the post-disaster shelter process in the planning. Establishing the necessary infrastructure systems and determining evacuation routes in advance when planning temporary shelter areas will significantly reduce post-disaster crises. Furthermore, planning should be done to meet not only physical conditions but also social and psychological needs in temporary shelter areas. Creating disaster awareness in society, coordinating local governments with institutions, and using post-disaster resources effectively and appropriately have a direct impact on the effective planning of temporary shelter areas. Adopting a comprehensive disaster management approach will create a sustainable foundation for the post-disaster reconstruction process.