Kolesterol uygulamasının bitkilerde fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmalar üzerine etkileri
Effects of cholesterol application on physiological and biochemical mechanims in plants
  1. Tez No: 993855
  2. Yazar: YUNUS TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç : Bu çalışmanın temel amacı, dışsal kolesterol uygulamasının bitkilerde meydana getirdiği fizyolojik ve biyokimyasal değişimleri incelemektir. Bu kapsamda, kolesterol uygulamasının özellikle antioksidan savunma mekanizmalarını nasıl modüle edebileceği hipotezi temel alınarak, C4 metabolizmasına sahip mısır ile C3 metabolizmasına sahip fasulye bitkilerinin kolesterol uygulamasına verdikleri yanıtlar karşılaştırılmış ve türler arası farklılıklar ortaya konulmuştur. Yöntem : Araştırmada model bitki olarak mısır (Zea mays L., cv. Kompozit şeker) ve fasulye (Phaseolus vulgaris L., cv. Sarıkız) bitkileri kullanılmıştır. Tohumlar steril edildikten sonra torf–perlit karışımı içeren saksılara ekilmiş ve kontrollü iklim koşullarında yetiştirilmiştir. Çimlenmeden 12 gün sonra bitkilere 0 (kontrol), 1, 5, 25, 50 ve 75 ppm konsantrasyonlarında kolesterol çözeltileri yapraktan püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. Uygulamadan üç gün sonra hasat edilen fidelerde kuru ağırlık, lipid peroksidasyonu (LPO), reaktif oksijen türleri (ROS), klorofil içeriği ile antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), askorbat peroksidaz (APX), guaiacol peroksidaz (GPX), glutatyon redüktaz (GR) aktiviteleri ve toplam protein miktarı belirlenmiştir. Bulgular : Elde edilen sonuçlar, kolesterol uygulamalarının mısır ve fasulye bitkilerinde fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerinde doz bağımlı ve tür spesifik etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Düşük kolesterol konsantrasyonları (1 ve 5 ppm), her iki bitkide de toplam protein içeriği, klorofil miktarı ve antioksidan enzim aktivitelerinde artışa neden olarak metabolik aktivitenin uyarıldığını ortaya koymuştur. Buna karşılık, yüksek doz uygulamaları (50 ve 75 ppm) lipid peroksidasyonu, H₂O₂ ve süperoksit anyonu düzeylerini artırarak oksidatif stresin şiddetlendiğini göstermiştir. Antioksidan savunma sistemine ait enzim aktivitelerindeki artış, bitkilerin kolesterol kaynaklı strese karşı koruyucu bir yanıt geliştirdiğini ortaya koymuştur. Mısır bitkisinin kolesterol uygulamalarına fasulyeye kıyasla daha belirgin ve güçlü yanıt verdiği belirlenmiş, bu durum C4 ve C3 bitkileri arasındaki metabolik farklılıklarla ilişkilendirilmiştir. Sonuç : Düşük doz kolesterol uygulamalarının antioksidan savunma sistemini aktive ederek oksidatif dengeyi desteklediği, yüksek dozların ise hücresel stres ve lipid peroksidasyonunu artırdığı belirlenmiştir. Mısır bitkisinin kolesterol uygulamalarına fasulyeye kıyasla daha güçlü antioksidan yanıtlar verdiği ve oksidatif stresle daha etkin baş edebildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, uygun dozlarda uygulanan kolesterolün bitkisel stres toleransını artırıcı potansiyele sahip olduğu, ancak yüksek dozlarda antioksidatif dengeyi bozabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main objective of this study was to investigate the physiological and biochemical changes induced by exogenous cholesterol application in plants. Within this scope, based on the hypothesis that cholesterol application may modulate antioxidant defense mechanisms, the responses of maize, a C4 plant, and bean, a C3 plant, to cholesterol treatment were compared, and interspecific differences were revealed. Method: Maize (Zea mays L., cv. Kompozit şeker) and bean (Phaseolus vulgaris L., cv. Sarıkız) plants were used as model plants in this study. After surface sterilization, seeds were sown in pots containing a peat–perlite mixture and grown under controlled climate conditions. Twelve days after germination, cholesterol solutions at concentrations of 0 (control), 1, 5, 25, 50, and 75 ppm were applied to the plants by foliar spraying. Three days after treatment, seedlings were harvested, and dry weight, lipid peroxidation (LPO), reactive oxygen species (ROS), chlorophyll content, activities of antioxidant enzymes including superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), ascorbate peroxidase (APX), guaiacol peroxidase (GPX), and glutathione reductase (GR), as well as total protein content were determined. Findings: The results obtained demonstrated that the cholesterol applications caused dose-dependent and species-specific effects on physiological and biochemical parameters in the maize and the bean plants. Low cholesterol concentrations (1 and 5 ppm) stimulated metabolic activity by increasing total protein content, chlorophyll levels, and the antioxidant enzyme activities in both plant species. In contrast, high-dose applications (50 and 75 ppm) increased lipid peroxidation, H₂O₂, and superoxide anion levels, indicating the intensification of oxidative stress. The increase in antioxidant enzyme activities revealed that plants developed a protective response against cholesterol-induced stress. It was determined that the maize exhibited more pronounced and stronger responses to cholesterol applications compared to the bean, which was associated with metabolic differences between C4 and C3 plants. Results: Low-dose cholesterol applications were shown to activate antioxidant defense systems and support oxidative balance, whereas high doses increased cellular stress and lipid peroxidation. It was determined that the maize exhibited stronger antioxidant responses to cholesterol applications than the bean and was more effective in coping with oxidative stress. Consequently, it was concluded that cholesterol applied at appropriate doses has the potential to enhance plant stress tolerance, while high concentrations may disrupt antioxidative balance.