Tribulus terrestris ekstraktının sazan (Cyprinus carpio) sperm kalitesine ve kandaki 11-ketotestosteron seviyesine etkisi
The effect of Tribulus terrestris extract on sperm quality and 11-ketotestosterone levels in carp (Cyprinus carpio)
  1. Tez No: 993866
  2. Yazar: VOLKAN GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLATİF ÖLÇÜLÜ, PROF. DR. FİLİZ KUTLUYER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde süper kritik karbondioksit ekstraksiyon yöntemiyle Tribulus terrestris (TT) bitkisinden elde edilen ekstraktın farklı dozlarda sazanlara enjekte edilmesi sonucunda sperm kalitesindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kontrol grubundaki (G1) sazanlara indüksiyon ajanı Ovopel (1 pelet/kg) enjekte edilirken, diğer 4 gruptaki balıklara sırasıyla 50 mg/kg (G2), 100 mg/kg (G3), 200 mg/kg (G4) ve 400 mg/kg (G5) TT ekstraktı enjekte edilmiştir. Enjeksiyon sonrasındaki 12., 24. ve 36. saatlerde alınan sperm örneklerinde sperm yoğunluklarında farklılıklar belirlenmiştir (p < 0,05). G5 (400 mg/kg) haricinde diğer gruplarda sperm yoğunluğu enjeksiyonun 24. saatinde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. 12., 24. ve 36. saatlerden sonra farklı uygulamalar arasında sperm parametrelerinde (VCL, VSL, VAP, LIN, STR, WOB, ALH ve BCF) önemli farklılıklar belirlenmiştir (p < 0,05). Farklı oranlarda TT ekstraktı enjekte edilen sazanların kanlarındaki 12., 24., ve 36. saatlerde 11-Ketotestosteron değerlerinde farklılıklar tespit edilmiştir (p <0,05). En yüksek 11-Ketotestosteron seviyesi 12. saate kontrol grubunda görülmüştür. Sonuç olarak, TT ekstraktının enjeksiyon yöntemi yoluyla sazanların sperm kalitesinde iyileşmelere sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the changes in sperm quality resulting from the injection of different doses of Tribulus terrestris (TT) extract, obtained by supercritical carbon dioxide extraction, into carp. While the control group (G1) was injected with the induction agent Ovopel (1 pellet/kg), the other four groups were injected with 50 mg/kg (G2), 100 mg/kg (G3), 200 mg/kg (G4), and 400 mg/kg (G5) TT extract, respectively. Differences in sperm density were determined in sperm samples taken at 12, 24, and 36 hours after injection (p < 0.05). Except for G5 (400 mg/kg), sperm density reached its highest level at 24 hours after injection in the other groups. Significant differences were determined in sperm parameters (VCL, VSL, VAP, LIN, STR, WOB, ALH, and BCF) between different treatments after 12, 24, and 36 hours (p < 0.05). Differences were detected in 11-Ketotestosterone levels in the blood of carp injected with different concentrations of TT extract at 12, 24, and 36 hours (p < 0.05). The highest 11-Ketotestosterone level was observed in the control group at 12 hours. In conclusion, it was observed that the injection method of TT extract caused improvements in sperm quality in carp.