Türkiye'de Eş'arîlik ve Mâturîdîlik ile ilgili çalışmalar ve İslam mezhepleri tarihi açısından analizi
Studies on Ash'arism and Maturidism in Turkiye and their analysis in terms of the history of Islamic sects
  1. Tez No: 993904
  2. Yazar: BUŞRA ALTIPARMAK GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ehl-i Sünnet'in itikadî boyutunu oluşturan Eş'arîlik ve Mâturîdîlik ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Söz konusu çalışmalar, Eş'arîlik ve Mâturîdîlik kavramları ekseninde yüksek lisans tezleri, doktora tezleri, makaleler ve tebliğler ile sınırlandırılmıştır. Çalışmamızda bahsi geçen akademik çalışmalar öncelikle tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Sonrasında bu çalışmalarda Eş'arîlik ve Mâturîdîlik fırkalarının, tanımlama, tarihlendirme, konumlandırma, ilişkilendirme, fıkhî ve tasavvufî aidiyet, felsefî boyut, diğer fırka, mezhep ve tarikatlarla ilişkisi, İslam düşüncesine katkıları ve Ehl-i Sünnet kavramı ile ilişkisi gibi belirli değişkenlerin ışığında analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been conducted on Ashʿarism and Māturīdism, which constitute the theological dimension of Ahl al-Sunnah. These studies are limited to master's theses, doctoral dissertations, articles, and conference papers centered around the concepts of Ashʿarism and Māturīdism. In our study, the aforementioned academic works were first identified and documented. Subsequently, these works were analyzed in light of specific variables such as the definition, periodization, positioning, interrelations, juridical and mystical affiliations, philosophical dimensions, relationships with other sects, schools, and Sufi orders, their contributions to Islamic thought, and their connection with the concept of Ahl al-Sunnah.