Kullanılmış bataryalardan katot materyalinin geri dönüştürülmesi
Recycling cathode material from used batteries
  1. Tez No: 993926
  2. Yazar: EMRAH YILDIZKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada, kullanılmış lityum-iyon bataryalardan katot materyalinin geri dönüşümü araştırılmıştır. Geri dönüşüm için kullanılan bataryaların gerilim değerleri ölçülüp, 3,0 voltun altındaki piller kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, batarya geri dönüşümünde hidrometalurjik yöntemler kullanılarak değerli metallerin geri kazanımı sağlanmıştır. Lityum, nikel, kobalt ve mangan gibi metallerin geri kazanımı için yapılan deneylerde farklı liçleme parametreleri uygulanmış ve geri kazanım verimliliği hesaplanmıştır. Çalışmanın bulguları, lityumun %97,22 manganın %97,22 kobaltın %76,54 ve nikelin %91,05 verimle geri kazanıldığını göstermiştir. Toplam geri kazanım verimi ise %94,46 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, hidrometalurjik yöntemlerin geri dönüşüm sürecinde yüksek verim sağladığını ve geri kazanılan materyallerin yeniden kullanılabilir olduğunu ortaya koymuştur. Atık lityum-iyon bataryaların geri dönüşümü, çevresel kirliliği azaltarak doğal kaynakların korunmasına katkı sağlar ve sürdürülebilir enerji çözümlerine önemli bir katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the recycling processes of used lithium-ion batteries and the recovery of cathode material. The batteries used for recycling were measured for their voltage values, and those under 3.0 volts were selected. Hydrometallurgical methods were employed to recover valuable metals during the recycling process. Various leaching parameters were applied in the experiments for the recovery of metals such as lithium, nickel, cobalt, and manganese, and the recovery efficiencies were calculated. The results showed that lithium was recovered with an efficiency of 97.22%, manganese with 97.22%, cobalt with 76.54%, and nickel with 91.05%. The total recovery efficiency was calculated to be 94.46%. These results demonstrate that hydrometallurgical methods provide high efficiency in the recycling process and that the recovered materials can be reused effectively. The recycling of waste lithium-ion batteries plays a crucial role in reducing environmental pollution and conserving limited natural resources, contributing to sustainable energy solutions.