Türkiye'de kamu personel sayısını azaltıcı/artırıcı politikalar: Dönemlerarası karşılaştırmalı bir inceleme
Policies of personnel reduction/expansion in the public sector of Türkiye: A comparative study spanning different periods
  1. Tez No: 993999
  2. Yazar: GÜÇHAN YARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Yıllar içerisinde devletlerin sosyal ve ekonomik hayattaki rolü büyük ölçüde değişmiş ve çeşitlenmiştir. Özellikle II. Dünya Savaşı'ndan itibaren izlenen refah devleti politikaları sebebiyle kamu hizmetlerinde ve bu hizmetlerde istihdam edilen personel sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ise devletin rolü, boyutu ve etkinliğine ilişkin şiddetli eleştiriler ortaya çıkmıştır. Bu eleştiriler karşısında hükümetler, devletin rolünü ve faaliyet alanını sınırlamak ve performansını iyileştirmeye yönelik stratejiler geliştirmek yoluna başvurmuştur. 1980'lerin başından itibaren dünya çapında birçok hükümetin ana amacı, devletin etkinlik ve etkililiğini artıracak şekilde stratejiler geliştirmek olmuştur. Personel azaltma/artırma gibi kamu istihdamı politikaları da devletin boyut ve performansı ile derinden ilişkili olduğu için devletin izlediği kamu politikaları hakkında mesaj veren önemli bir kıstas olarak değerlendirilmektedir. Bu tezde Türkiye'de kamu personel sayısını azaltıcı/artırıcı politikalar dönemlerarası karşılaştırmalı bir yöntemle incelenmiştir. Kamu politikaları ve bu politikaların kamu personel sayılarına yansımaları dönemlere ayrılarak tablolar ve grafikler aracılığıyla açıklanmıştır. İncelenen dönemlerde hükümetlerin genelde popülist kamu politikalarıyla kamu personel sayısını artırıcı yönde hareket ettiği, zaman zaman izlenen kamu politikaları kamu personeli sayısını azaltmaya yönelik hedefler içermekle birlikte kamu personel sayısının çeşitli nedenlerle azaltılamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of governments s in social and economic life has evolved and diversified significantly over the years. Particularly since World War II, the pursued welfare state policies have led to a substantial increase in both public services and the number of personnel employed in public services. However, from the last quarter of the 20th century onward, fierce criticisms have emerged regarding the role, size, and efficiency of the government. Faced with these criticisms, governments have resorted to strategies aimed at limiting the role and scope of the government and developing strategies to improve its performance. Since the beginning of the 1980s, the primary goal of many governments worldwide has been to develop strategies to increase government efficiency and effectiveness. Given that public employment policies such as personnel reductions/expansion are deeply connected to the size and performance of government , they are considered significant criteria conveying messages about government policies. This thesis examines policies to reduce or increase the number of public personnel in Turkey using an intertemporal comparative method. Public policies and their impacts on public personnel numbers are explained through tables and graphs, divided into periods. It has been concluded that, during the periods examined, governments generally acted in a way that increased the number of public personnel through populist public policies, and that although public policies sometimes included targets to reduce the number of public personnel, the number of public personnel could not be reduced for various reasons.