Deneysel kolitte metilen mavisi, mesalazin ve mizoprostolün protektif etkileri
- Tez No: 99403
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET înflamatuvar barsak hastalıkları (İBH), tüm dünyada görülebilen etyolojisi belli >lmayan kronik hastalıklardır. Her iki hastalığın etyoloji ve gelişme mekanizmalan mgüne kadar açıklığa kavuşturulamamıştır. İBH ve deneysel kolit modellerinin >atogenezinde yer alan medyatörler arasında araşidonik asit kaskadmm siklooksijenaz re lipooksijenaz yollanmn çeşitli ürünleri (ökozanoidler) bulunmaktadır. Bu çalışmada metilen mavisi, mesalazin (5-ASA) ve mizoprostolün (PGEı) atlarda asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde kolit oluşum sürecine mleyici etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 40 adet Spraque-Dawley rat kullanıldı. 8'er atlık 5 grup oluşturuldu. Birinci gruptaki ratlara asetik asit uygulaması öncesinde netilen mavisi, ikinci gruptaki ratlara mesalazin, üçüncü gruptaki ratlara misoprostol, İördüncü gruptaki ratlara % 0.9'luk NaCl solüsyonu transrektal olarak uygulandı. 3eşinci gruptaki ratlara hiçbir ilaç uygulanmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inflammatory bowel disease is a woldwide chronic disease with an unknown tiology. The exact pathogenesis of both Crohn's disease and ulcerative colitis still is loorly understood. It is suggested that the products of cyclo-oxygenase and ipoxygenase metabolism (eicosanoids) may mediate in the pathogenesis of oflammatory bowel disease and experimental colitis models. In this experimental study we have investigated the protective effect of nethylene blue, niesalazine and misoprostol against experimentally acetic acid nduced colitis. 40 Sprague-Dawley rats were used in our study. We had 5 :xperimental groups with 8 rats in each. In the experimental protocol we have given; jroup 1: methylene blue, Group 2: mesalazine, Group 3: misoprostol, Group 4: ;aline, Group5 : nothing.