Rektum kanserlerinde prognostik faktörler
  1. Tez No: 99404
  2. Yazar: ERCAN BALIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DERVİŞ ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kolorektal karsinomlar bir çok endüstriİeşnıiş ülkede halen kanser mortalitesi ve morbiditesinin en önde gelen nedenleri arasındadır (127, 146). Son yarım yüzyıl boyunca hastalığın seyri konusunda öngörüsel değere sahip birçok khnikopatolojik parametreler öne sürülmüştür. Prognostik göstergelerin değerlendirilmesi hasta, tümör ve terapotik faktörlerle ilgili kompleks bir konudur. Rektum kanserli bir hastanın prognozu birçok faktörle ilişkilidir. Prognoz hakkmda kesin bir öngörüde bulunma hekimin tedavi seçiminde yararlanacağı en önemli kriterdir. Biz bu çalışmada evre yanında tümörün histolojik tipinin, diferensiyasyon derecesinin, perinörai ve vasküier invazyon durumunun prognozla ilişkisini inceledik. Sonuç olarak 3 yıllık sağ kalım oranlanın ele almamıza rağmen tümörün evresinin prognoz açısından en anlamlı gösterge olduğunu belirledik. Vasküier invazyon + tümörlerin azalmış hayatta kalım süreleriyle beraber olduğu bizim çalışmamızda gözlenmiş ve bu tümörlerin çoğunlukla ileri evre hastalıkla beraber olduğu tespit edilmiştir. Rektum kanserlerinin biyolojik davranışları tam anlamıyla ortaya konmadıkça klinik, radyolojik ve patolojik değerlendirmeler hastalığın prognozu konusunda en önemli kriterler olmaya devam edecektir w
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Colorectal carcinoma remains a leading cause of cancer morbidity and mortality in many idustriahzed nations(127, 146). Over the past half century, many clinicopathologic parameters have been promoted as predictive of patient survival. Appraisal of prognostic indicators is a complex task owing to the interplay between patient and tumor-related and therapeutic factors. The prognosis of patient with rectum cancer is related with various factors. Absolute prediction about prognosis of patient in choice of treatment is most important criterion. We have studied besides staging, also histologic type, histologic grade, vasculer and perinorai invasion. Finally although we studied 3 years survival we determined staging is the most meaningful indicator related with prognosis. We found that whose tumors demonstrate vascular invasion appear to have a shorter survival but this finding usually accompanies with advanced stage of disease. unless newer methods of assessing the biological behavior of colorectal cancers can be shown to provide information not otherwise available, careful clinical, radiologic, and pathologic evaluations will remain paramount in ensuring the best possible outcome for patients. «