Deneysel ülserafik kolitte budesonidin etkisi
  1. Tez No: 132511
  2. Yazar: MURAT ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI - ÖZET Ülseratif kolit, tüm dünyada görülebilen etiolojisi belli olmayan kronik inflamatuvar barsak hastalığıdır. Hastalığın etioloji ve gelişme mekanizmaları bugüne kadar açıklığa kavuşturulamamıştır. Ülseratif kolit ve deneysel kolit modellerinin patogenezinde yer alan medyatörler arasında araşidonik asit kaskadının siklooksijenaz ve lipooksijenaz yollarının çeşitli ürünleri (ökozanoidler) bulunmaktadır. Bu çalışmada asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde mesalazin ve budesonidin kolitin tedavisinde ayrı ayrı ve hiperbarik oksijen tedavisinin bu iki ilaçla kombine kullanılarak tedavi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 70 adet dişi Spraque-Dawley rat kullanıldı. 10'ar ratlık 7 grup oluşturuldu. Birinci gruptaki ratlara %0,9'luk NaCI, ikinci gruptaki ratlara deneysel kolit modeli oluşturmak için sadece asetik asit, üçüncü gruptaki ratlara deneysel kolit modeli oluşturduktan sonra mesalazin, dördüncü gruptaki ratlara deneysel kolit modeli oluşturduktan sonra budesonid, beşinci gruptaki ratlara asetik asit sonrası sadece HBO, altıncı gruptaki ratlara deneysel kolit modeli oluşturduktan sonra mesalazin ve HBO, yedinci gruptaki ratlara deneysel kolit modeli oluşturduktan sonra budesonid ve HBO uygulandı. Tüm gruplar arasında çalışmanın sonucunda sakrifiye öncesi en çok kilo kaybının hastalıklı kontrol grubunda olduğu tesbit edildi fakat bu değer istatiksel olarak anlamlı değildi. (p>0, 05) En düşük histopatolojik skor budesonid-HBO (Grup-VII) grubunda bulundu ve bu değer diğer gruplarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05) hariç bu değer istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05) bu değer istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
VII -SUMMARY Ulcerative colitis is a chronic inflamatory bowel disease of unknown etiology which is seen world wide. The basis of mechanism and etiology has not been revealed to date. The products of the lipooxygenase and cyclooxygenase pathway of the arachidonic acid cascade are the mediators responsible for experimental ulcerative colitis models. The effects of budesonide, meselazine and both drugs combined with hyperbaric oxygen therapy in an experimental colitis model formed by rectal administration of acetic acid. 70 Sprague-Dawley female rats have been used in the study. 7 groups of 10 rats each have been formed. %0.9 saline was administered to rats in Group-I, acetic acid was administered to Group-ll, mesalazine was given to the rats in Group-Ill after the formation of colitis model by rectal administration of acetic acid, budesonide was given to the rats in Group-IV after the formation of colitis model by rectal administration of acetic acid, HBO was administered to rats after acetic acid in Group-V, mesalazine was given to the rats in Group-VI combined with HBO after the formation of colitis model by rectal administration of acetic acid, budesonide was given to the rats in Group-VII combined with HBO after the formation of colitis model by rectal administration of acetic acid. The highest weight loss was observed in Group-ll but was not found to be statistically significant. (p>0,05). The least histopathological score was observed in budesonide-HBO (Group-VII) and this result was statistically significant when compared with other groups. The lowest hydroxyprolene levels were found in disease free control group, and this result was statistically significant (p0,05). Myeloperoxidase levels were highest in Group-ll, this result was statistically significant when compared with other groups except Group-V (p>0.05). The lowest values were seen in Group-VII, and this result was statistically significant when compared with other groups (p0.05). As a conclusion budesonide and mesalazine can be a new therapy alternative for the treatment of ulcerative colitis when cobnied with hyperbaric oxygen therapy. 59