Menâr Tefsirinde Sünnetullah kavramı
The concept of Sunnatullah in al-Manar Tafsir
  1. Tez No: 994041
  2. Yazar: YÜCEL OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEKİM TAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Menâr tefsirinde sünnetullah kavramı araştırma konusu yapılmıştır. Giriş kısmında Menâr tefsiri müellifleri Muhammed Abduh ile Reşîd Rızâ'nın hayatı ve ilmi kişilikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bununla birlikte Kur'an'da sünnetullah ifadesinin kavramsal çerçevesi klasik ve modern tefsirler bağlamında ele alınmıştır. Birinci bölümde tekvin ve takdir bağlamında sünnetullah, olayların sebep sonuç ilişkisi, evrenin yaratılışı, tabiat olayları, nübeevvet ve ilahi vahiy bağlamında araştırma konusu yapılmıştır. İkinci bölümde insan huy ve davranışları bağlamında sünnetullah incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise toplum ve medeniyet bağlamında sünnetullah konusu ele alınarak sosyal yönleri üzerinde durulmuştur. Genel itibarı ile“Sünnetullah”olgusunun Menâr tefsiri özelinde Allah-evren-insan ilişkisi bağlamıyla araştırma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the concept of Sunnatullah in the Tafsir al-Manar. The introduction provides information about the authors of Tafsir al-Manar, Muhammad Abduh and Rashid Rida, focusing on their lives and scholarly profiles. Additionally, the conceptual framework of the term Sunnatullah in the Qur'an is discussed within the context of both classical and modern exegesis. In the first chapter, Sunnatullah is examined in relation to creation (takwīn) and divine decree (taqdīr), including topics such as causality in events, the creation of the universe, natural phenomena, prophethood, and divine revelation. The second chapter explores Sunnatullah in the context of human nature and behavior. The third chapter addresses the concept of Sunnatullah from the perspective of society and civilization, emphasizing its social dimensions. Overall, the phenomenon of Sunnatullah is studied within the framework of the God-universe-human relationship, specifically through the lens of Tafsir al-Manar.