Geleceğin dönüşümü: Bilgi işlem daire başkanlıklarında microservis mimarisi uygulamaları
The transformation of the future: Microservices architecture applications in information technology departments
  1. Tez No: 994042
  2. Yazar: İLHAN KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz dijital dönüşüm çağında, özellikle COVID-19 pandemisiyle birlikte hız kazanan teknolojik gelişmeler, kurumsal bilgi sistemlerinde yeni ihtiyaçları ve zorlukları da beraberinde getirmiştir. Ani trafik dalgalanmaları, çeşitlenen veri kaynakları, sürekli değişen teknoloji gereksinimleri ve artan mobil/IoT cihaz entegrasyonları, geleneksel sistemlerin yetersizliğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında öğrenci bilgi sistemleri, elektronik belge yönetim sistemleri, e-posta altyapıları, mobil uygulama entegrasyonu ve iş akış yönetimi gibi kurumsal sistemlerin mikroservis mimarisi temelinde yeniden yapılandırılması ele alınmıştır. Geçiş sürecinde konteyner tabanlı sanallaştırma teknolojileri, API geçidi (API Gateway) yönetimi ve sürekli entegrasyon/sürekli teslimat (CI/CD) gibi modern yazılım geliştirme yaklaşımları etkin biçimde uygulanmıştır. Teknik dönüşümün ötesinde, yazılım geliştirme ve operasyon ekipleri arasındaki iş birliğini artırmayı amaçlayan DevOps kültürü organizasyonel düzeyde benimsenmiş ve buna bağlı kültürel değişim süreçleri yönetilmiştir. Ayrıca, dağıtık sistem mimarilerinin ayrılmaz bir parçası olan dağıtık veri yönetimi stratejileri ile veri tutarlılığı, erişilebilirlik ve sistem ölçeklenebilirliği gibi kritik unsurlar göz önünde bulundurularak veri altyapısı yeniden tasarlanmıştır. Sonuç olarak, gerçekleştirilen bu bütüncül dönüşüm yalnızca altyapı modernizasyonunu değil, aynı zamanda kurumsal süreçlerin dijital dönüşüm perspektifiyle yeniden yapılandırılmasını da içermektedir. Elde edilen deneyimler, benzer teknolojik geçiş süreçlerini planlayan kurumlar için stratejik ve teknik açıdan önemli bir referans kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's era of digital transformation, accelerated especially by the COVID-19 pandemic, technological advancements have brought new demands and challenges to institutional information systems. Sudden traffic surges, diversified data sources, ever-changing technological requirements, and increased integration of mobile and IoT devices have revealed the limitations of traditional systems. In this context, the study focuses on the re-architecture of critical institutional systems—including student information systems, electronic document management systems, email infrastructures, mobile application integrations, and workflow management—based on the microservices architecture. Throughout the transition process, modern software development practices such as container-based virtualization technologies, API gateway management, and continuous integration/continuous delivery (CI/CD) have been effectively implemented. In addition to the technical transformation, a DevOps-oriented organizational culture was adopted to strengthen collaboration between development and operations teams. This cultural shift was systematically managed as part of the broader transition process. Furthermore, distributed data management strategies-integral to modern distributed architectures-were implemented to restructure the data infrastructure, ensuring consistency, high availability, and scalability. As a result, this holistic transformation encompasses not only infrastructure modernization but also the restructuring of institutional processes from a digital transformation perspective. The experiences gained provide a valuable strategic and technical reference for institutions planning similar technological transitions.