Pay opsiyon hakları ve hukuki nitelikleri
Legal analysis and framework of share option rights
  1. Tez No: 994071
  2. Yazar: KEVSER NİHAN KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Şirketler, esas sözleşmelerinin yanı sıra pay sahiplerinin birbirlerine karşı yükümlülüklerini belirlemek için bir ortaklık sözleşmesine veya pay sahipleri sözleşmesine ihtiyaç duymaktadır. Bahsi geçen sözleşmelerde şirket iç işleyişine ve pay sahiplerinin aralarındaki ilişkiye dair birçok hususa yer verilmektedir. Pay sahipleri sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmemesi ve unsurlarının Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen sözleşmelerden birine dahil olmaması nedeniyle sui generis özelliğini haizdir. Taraflar, ticari bir ilişkide öncelikle birbirlerine duydukları güvenlerin boşa çıkmaması için çaba göstermektedir. Pay sahipleri sözleşmesinde bu çabanın yansıması ile birlikte tarafların birbirine tanıdığı pay opsiyon hakları ortaya çıkmaktadır. Sözleşme serbestisine bağlı olarak müzakereler sonucunda farklı şekilde düzenlenebilen pay opsiyon hakları, bu hakların hukuki niteliği tezin kapsamını oluşturmaktadır. Tezin ilk bölümünde pay opsiyon haklarının düzenleniş şekilleri, hukuki nitelikleri ve hukuka uygunlukları değerlendirilmiş ve uygulamada yer alan düzenlemelere teorik bir perspektif sunulması amaçlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde pay opsiyon hakları çerçevesinde ticaret hukuku ilkelerine ilişkin değerlendirmeler ile pay opsiyon haklarının yer aldığı sözleşmelere ilişkin açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies often require, in addition to their articles of association, a shareholders' agreement or partnership agreement to regulate the mutual rights and obligations of their shareholders. Such agreements typically address various aspects of the internal governance of the company as well as the relationships among the shareholders. Since a shareholders' agreement is neither regulated under the Turkish Code of Obligations nor does it correspond to any contract type expressly defined therein, it is regarded as a sui generis contract. In commercial relationships, parties primarily seek to ensure that the trust they place in one another is not undermined. Reflecting this concern, shareholders' agreements frequently incorporate share option rights granted mutually among the parties. Owing to the principle of freedom of contract, the structure and content of such option rights may be formulated in diverse ways through negotiation. The legal nature of these share option rights constitutes the core focus of this thesis. The first chapter examines the structuring, legal characteristics, and validity of share option rights. The aim is to provide a theoretical perspective on the mechanisms observed in practice. The second chapter presents an evaluation of the principles of commercial law in the context of share option rights and offers detailed explanations regarding the contractual frameworks in which such rights are incorporated.