Zekâ oyunlarıyla zenginleştirilmiş fen öğretiminin 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve yaratıcı düşünme eğilimlerine etkisi
The effect of teaching science with intelligence games games on academic achievements and creative thinking
- Tez No: 994070
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, zekâ oyunlarıyla zenginleştirilmiş fen öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve yaratıcı düşünme eğilimleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Karaman ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 5. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu raslantısal olarak belirlenen deney ve kontrol grubunda yer alan öğrenciler oluşturmaktadır. Deney grubuna fen bilimleri dersi“Yaşamımızdaki Elektrik”ünitesi zekâ oyunlarıyla zenginleştirilmiş öğretim yöntemiyle sunulmuş, kontrol grubunda ise aynı konu Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'inde belirtilen yöntemlere göre işlenmiştir. Veri toplama araçları olarak,“Elektrik Başarı Testi”ile“Yaratıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney grubundaki öğrencilerin hem akademik başarı testinden hem de yaratıcı düşünme eğilimi ölçeğinden elde ettikleri son test puanlarının, ön test puanlarına kıyasla anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir (p<0.05). Fakat deney grubunun akademik başarı son test puanları, kontrol grubunun akademik başarı son test puanlarından yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Öğrencilerin yaratıcı düşünme eğilimi ölçeği son test puanları deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Elde edilen bu bulgular, zekâ oyunlarıyla zenginleştirilmiş öğretimin fen bilimleri dersinde öğrencilerin yaratıcı düşünme eğilimlerini artırmada etkili olduğunu; ancak akademik başarılarını artırmada anlamlı bir etki oluşturmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the impact of science teaching enriched with intelligence games on students' academic achievement and creative thinking tendencies. The research was carried out with 5th-grade students attending a public secondary school in the province of Karaman during the 2024–2025 academic year. A quasi-experimental design with pre-test–post-test control groups was employed as the quantitative research method. The study group consisted of students randomly assigned to the experimental and control groups. The experimental group was taught the“Electricity in Our Lives”unit of the science course using a teaching method enriched with intelligence games, while the same unit was taught to the control group in accordance with the methods specified in the Türkiye Century Education Model. The“Electricity Achievement Test”and the“Creative Thinking Tendency Scale”were used as data collection tools. The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. According to the findings, the post-test scores of the experimental group students on both the academic achievement test and the creative thinking tendency scale showed a significant increase compared to their pre-test scores (p<0.05). However, although the experimental group's post-test academic achievement scores were higher than those of the control group, the difference was not statistically significant. In contrast, the post-test scores on the creative thinking tendency scale were found to be statistically significantly higher in favor of the experimental group. These findings indicate that teaching enriched with intelligence games is effective in enhancing students' creative thinking tendencies in science classes, but it does not have a significant impact on improving their academic achievement.