The role of Small and Medium Industries (SMIs) in the economic growth of Somalia (1960-2023)
Somali'de Küçük ve Orta Ölçekli Sanayilerin (KOS) ekonomik büyümedeki rolü (1960–2023)
- Tez No: 994075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, 1960–2023 döneminde Somali'de Küçük ve Orta Ölçekli Sanayilerin (KOSİ) ekonomik büyüme üzerindeki rolünü incelemektedir. Araştırma, zayıf finansal kurumlar, teknolojik durgunluk ve sınırlı finansal kaynakların KOSİ'lerin performansını olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Yıllık makroekonomik veriler ve Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli kullanılarak kısa ve uzun dönemli ekonomik ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular, sanayi katma değerinin kişi başına GSYH büyümesi üzerinde kısa dönemde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ve uzun dönemde de kalıcı bir etkisinin bulunduğunu göstermektedir. Buna karşın, yönetişim kalitesinin ekonomik büyüme üzerinde anlamlı bir düzenleyici etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma, Somali'de sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için katma değer yaratan sanayi faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve yapısal ile kurumsal engellerin ortadan kaldırılması gerektiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of Small and Medium Industries (SMIs) in Somalia's economic growth from 1960 to 2023. It highlights how weak financial institutions, technological stagnation, and limited access to financial resources constrain the performance of SMIs. Using annual macroeconomic data and the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model, the research analyzes both short-run and long-run economic relationships. The findings show that industrial value added has a significant positive effect on GDP per capita growth in the short run and a persistent long-run influence. However, governance quality does not have a significant moderating effect on economic growth. The study concludes that sustainable growth in Somalia depends on promoting value-added industrial activities and removing structural and institutional barriers affecting SMIs.