Yaşlı bireylerde başarılı yaşlanma ile yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between successful aging and loneliness level in elderly individuals
- Tez No: 994130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Yaşlılık, bireyin fiziksel, biyolojik, sosyal ve mental yönlerde zaman içerisinde oluşan eksikliklerin ortaya çıktığı ve hayatının yavaşlayarak devam ettiği doğal bir süreci beraberinde getirmektedir. Yaşlılık süreci bireyin cinsiyetine, ekonomik gelir düzeyine, eğitim seviyesine ve yaşam içerisinde aktif rol alma durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Yaşlı bireyde oluşan yaşam içi fonksiyon azalması, organizmasının verimsizleşmesi ve çevresiyle uyum sağlayamama durumlarının yaşanması yaşlılığı etkileyen temel unsurlardır. Bu etkileşim devamında bireyin yalnızlaşmasını tetikleyici unsur olmaktadır. Yalnızlaşan yaşlı bireyin sosyal hayattan ve toplumsal bağlamdan uzaklaşması başarılı yaşlanma düzeyini de azaltabilmektedir. Buna karşılık bireylerin sosyal hayata katılımları, sağlıklı yaşamaya yönelik alışkanlıklar edinmeleri ve değişen hayat standartlarına psikolojik uyum sağlayabilmeleri başarılı yaşlanmayı desteklemektedir. Bu bağlam çerçevesinde yaşlılık döneminde yaşanan yalnızlık ile başarılı yaşlanma arasındaki ilişki karşılıklı etkileşim içerisinde değerlendirilmelidir; yalnızlığın azaltılması beraberinde başarılı yaşlanmayı desteklemektedir. Yaşlılık dönemine ilişkin alınan önlemler yaşlılıkta başarılı yaşlanma düzeyinde de artış sağlamak amacıyla gereklidir. Çalışmanın amacı; yaşlı bireylerde başarılı yaşlanma ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmaya 208 kadın ve 188 erkek toplam 396 yaşlı birey katılmıştır. Sosyodemografik bilgi formu, Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği ve Başarılı Yaşlanma Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde ise IBM SPSS Statistics 29.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda yaş, eğitim, gelir düzeyi, medeni durum ve yaşanılan yer gibi sosyodemografik değişkenler yalnızlık ve başarılı yaşlanma puanları üzerinde anlamlı farklılaşmalar oluşturmaktadır. Yapılan çalışma sonucunda yaşlı bireylerin başarılı yaşlanma düzeyleriyle yalnızlık düzeyleri arasında negatif yönde, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sosyal ve duygusal yalnızlığın birlikte başarılı yaşlanma üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Başarılı yaşlanma, bireyin yalnızlaşmadan ve hayattan kopmadan yaşam içerisinde aktif rol almasını sağlamaktadır. Bu da sosyal destek ağlarının güçlendirilmesiyle ve çevresel faktörlerin yaşlı bireyler için aktif tutulması ile mümkün olmaktadır..
Özet (Çeviri)
Aging is a natural process in which individuals experience physical, biological, social, and mental changes over time, along with a slower pace of life. The aging process differs depending on gender, income level, education level, and the degree of active participation in life. A decrease in daily life functions, reduced efficiency of the body, and difficulty in adapting to the environment are the main factors that affect old age. These factors can lead elderly individuals to feel lonely. The withdrawal of elderly individuals who are becoming lonely from social life and societal context may also reduce their level of successful aging. On the other hand, participation in social life, developing healthy lifestyle habits, and adapting psychologically to changing life conditions support successful aging. In this context, the relationship between loneliness and successful aging in old age should be evaluated as an interaction; reducing loneliness also supports successful aging. Taking precautions for old age is necessary to increase the level of successful aging. The aim of this study is to examine the relationship between loneliness levels and successful aging levels of elderly individuals. A quantitative research method was used in the study. Participants were selected using the convenience sampling method. A total of 396 elderly individuals participated in the study, including 208 women and 188 men. A sociodemographic information form, the Loneliness Scale for the Elderly, and the Successful Aging Scale were used. IBM SPSS Statistics 29.0 software was used for data analysis. According to the results of the analysis, sociodemographic variables such as age, education level, income level, marital status, and place of residence created significant differences in loneliness and successful aging scores. As a result of the study, it is stated that there is a moderate, negative, and statistically significant relationship between successful aging levels and loneliness levels of elderly individuals. It was also concluded that social and emotional loneliness together have a significant predictive effect on successful aging. Successful aging helps individuals take an active role in life without feeling lonely or disconnected from life. This can be achieved by strengthening social support networks and keeping environmental factors active for elderly individuals.