Menapoz döneminde hormon replasman tedavisinin meme dokusu üzerine etkileri
Effects of hormone replacement therapy (HRT) on breast tissue internal in menopausel women
- Tez No: 99415
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT PEKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Hormon replasman tedavisinin meme üzerine kanser yapıcı etkisi bugüne kadar literatür çalışmalarının sonuçlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu çalışmadaki amacımız menopoz döneminde hormon replasman tedavisinin meme dokusu üzerine olan etkileri ve meme kanseri gelişme riskini veriler yardımıyla değerlendirmektir. Ekim 1997 - Haziran 2000 tarihleri arasında 157 hasta prospektif bir çalışma kapsamına alındı. Çalışma grubunda 127 hasta, kontrol grubunda 30 hasta takip edildi. Hastaların fizik muayene, meme USG ve mamografî takipleri Genel Cerrahi Meme Hastalıkları polikliniğinde yapıldı. Çalışmada HRT'nin meme dokusu üzerine olan etkisinde; meme USG' de kist oluşup oluşmadığı, mevcut kist boyutlarında belirgin artış, kistin karakterinde değişiklik ve mamografik değişiklikler değerlendirildi. Hormon replasman tedavisi alan hastalardan 14 hastada milimetrik kistlerin oluştuğu görüldü. Tedavi öncesi 4 hastada meme dokusu normal, 10 hastada FKM yapısmdaydı. Bu kistler 3 hastada tedaviye başladıktan 6 ay sonra, 8 hastada bir yıl sonra oluştu. 3 hastada bir yıl sonra 15 mm.nin üzerinde multipl gros kist oluştu. Meme USG' de kist olan 8 hastada bir yıl sonra kist boyutlarında milimetrik büyüme olduğu saptandı. USG' de tek kist olan hastalardan Tisinde 6 ay sonra, 2' sinde bir yıl sonra multipl milimetrik kist oluştuğu görüldü. 1 hastada tedaviye başladıktan 6 ay sonra, 6 hastada bir yıl sonra kistlerde milimetrik küçülme olduğu tespit edildi. Kist yapısı basit kist olan 2 hastada bir yıl sonra komplike kist oluştuğu görüldü. Kontrol grubundaki hastaların ise 2'sinde kistlerde milimetrik büyüme, 5'inde kistlerde milimetrik küçülme olduğu görüldü. HRT alan hastalardan 11 tanesi tedaviyi kestiler. Bu hastalardan 3 'ünün meme dokusunda 15 mm.nin üzerinde multipl gros kistler oluşması, 3 'ünde da fıbroadenom gelişmesi üzerine tedavileri sonlandırıldı. 4 hastada HRT sonrası vaginal kanama, 1 hastada cilt reaksiyonu oluşması nedeniyle tedavileri kesildi. HRT alan hastaların %13.4'üne, kontrol grubu hastalarının %36.7'sine İİAB veya eksizyonel biopsi uygulandı. Biopsi yapılan hastaların biopsi sonuçlarında nonproliferatif lezyon olan fıbrokistik değişiklikler ve fıbroadenom tespit edildi, malignite tespit edilmedi. Çalışmada ultrasonografık ortalama kist boyutlarında ve mamografıde anlamlı değişiklik saptanmadı. Menopoz döneminde HRT menopozal semptomları ortadan kaldırırken önemli morbitide ve mortalite riski oluşturan osteoporoz ve kardiovasküler hastalık riskini azaltmaktadır. HRT meme kanseri riskini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttırmamaktadır. HRT kadınlarda 5 yıldan kısa sürede meme kanseri gelişme rölatif riski 1.02-1.07 arasında değişmektedir. HRT alan kadınlarda bu risk zamanla artmakta ancak istatistiksel olarak anlam taşımamaktadır. Benign meme hastalığı olanlarda da istatistiksel anlamda bir farklılık göze çarpmamaktadır. Nonproliferatif lezyonlarda artmış meme kanseri riski olmadığı, proliferatif lezyonu olanlarda ise riskin normal populasyona göre 2 kat arttığı kabul edilmektedir. Çalışmamızda HRT alan grupla kontrol grubunun ortalama kist boyutları ve mamografî sonuçlarının karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çalışmadaki hasta sayısının az olması ve takip süresinin kısa olması kesin bir yargıya varılmasını engellese bile en azından belli bir fikrin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak menopoz dönemindeki kadınlarda hormon replasman tedavisinin uygulanması meme dokusu üzerinde istatistiksel ve klinik olarak anlamlı bir değişiklik yapmamaktadır. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF HORMONE REPLACEMENT THERAPY (HRT) ON BREAST TISSUE INTERNAL IN MENOPAUSAL WOMEN In recent studies, it has not shown the relation between HRT and breast cancer. The aim of the study to evauluate the effect of HRT on breast tissue and breast cancer development at menopausal women. 157 patients was included to this prospective study between October 1997 - June 2000. 127 patients was consisted of study group and 30 patients was consisted of control group. Phsical examinations, breast ultrasonography and mamography were performed in Breast disease outpatient department of the General Surgery. In this study the effects of HRT to breast tissue., in the mean of the cyst, significant increasing of the cyts's size, changes of the cyst's character and mamographic changes were determined. We detected 14 patients who have cysts, 10 of them had normal bereast tissue and four of them had fibrocystic desease before HRT. These cystic formations were appeared in three patients at six months after the HRT, in eight patients at one year after the HRT. İn another three patients multipl gross cysts which are bigger than the 15 mm dimension appeared at one year after the HRT. We determined milimetric growth of cyst dimention ineight patients who have cysts before HRT. We determined multipl milimetric cysts in one patient six month after the HRT and in two patients at one year after the HRT who have only one cyst before HRT. We detected milimetric reducement of cysts size in one patient at the six months and in six patients at on year therapy. Two patients simple cysts were changed to complicated cyst at one year of therapy. At the control group we determined two cysts had milimetric grown and five cysts had milimetric reducement. At 11 patients HRT is interrupted because of development of multipl gross cysts large them 15 mm at three patients, development of fibroadenom at three patients, post HRT vaginal bleeding at four patients and development of cuteneus reaction at one patient. Fine needle aspiration or exitional biopsy were performed to 13.4% of HRT group patients and 36.7% of control group patients. We dedected only fibrocystic changes or fibroadenom but not malign changes. İn this study we determined there is no differance at cyst size by using ultrasonography and also there is no differance mamographic changes. HRT is disappear menopausal semptoms at the menopause and HRT is reduced osteoporosis and cardiovascular desease risk which are significantly increase morbitidy and mortality. Breast cancer risk is not significantly increase by HRT. Breast cancer development rölatif risk is between 1.02 - 1.07 at five year. This risk is sligthly but not istatistically significant increased with time. There is also no istatistically differance who have benign breast disease. Breast canser development risk is not increase at who have nonproliferative changes but this risk is twice at who nave proliferative changes. İn this study we detected there is no istatistically significant differance between HRT and control groups in the mean of cyst sizeand mamographyic results. Allthougth there is not enough patient and enough follow up time but this results have an idea about this therapy at least. İn conclution there is no istatistically and clinically differances to all parameters of breast tissue bywhich HRT at menopausal women. 43