Fıtık cerrahisinde tension-free tekniği ve yeri
  1. Tez No: 99414
  2. Yazar: OSMAN KUBİLAY BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Kasık fıtığı tamiri genel cerrahide en çok yapılan ameliyatlardan birisi olmasına ve pek çok yöntem tanımlanmasına karşın, yeni yöntem arayışı henüz sona ermemiştir. Bu arayışın temelindeki faktör, nüks oranının azaltılması arzusudur. Buna ek olarak, son yıllarda; uygulanan tekniğin zorluğu, komplikasyon oranı, hastanede kalış ve normal aktiviteye dönüş süresi ve maliyet üzerine etkileri de sorgulanmalıdır. GATA Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 1998 - Aralık 1999 yılları arasında toplam 280 kasık fıtıklı hastaya 140 Bassini, 152 Lichtenstein hernioplasti operasyonu uygulanmıştır. Hastalar; postoperatif ağrı, hastanede kalış süresi, komplikasyon oranı, ilk mobilizasyon süresi, işe dönüş zamanı, nüks oranı açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışma kesitsel tipte düzenlenmiştir. Veriler SPSS-for Windows 9,0 bilgisayar programı kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz olarak bağımsız t-testi ve ki-kare testleri kullaıldı. Anlam düzeyi olarak 0,05 seçildi. Her iki gurubun hastaları ortalama 18 ay (8-23) takip edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although inguinal hernia repair is the most frequent operation, performed by surgeons and although too many techniques are described, looking for new methods haven't been stopped. The basic factor in this investigation is the purpose of decreasing the recurrence rates. In addition; recurently, the difficulty of technique performed, complication rate, hospitalization period, the period needed for returning back to normal activity and the cost- effectiveness are being questioned. Between January 1998 and December 1999; of the 280 patients with inguinal hernia, 140 were operated with technique of Bassini and 152 with technique of Lichtenstein hernioplasty in General Surgery Department of GMMA. The patients were evaluated in means of postoperative pain, hospitalization period, complication rate, first mobilization period, returnning time to work and recurrence rates. This study was arranged in sectional type. The data was evulated with using computer program of SPSS-for Windows 9,0. Independent t-test and chi-squared test were used for statisticall analyse. The value of< 0,05 was statistically significant. The patients were followed 18 month (8-23) in both groups.