Development of a load distribution program for cylindrical gear pairs
Silindirik dişli çiftleri için yük dağılımı programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 994155
  2. Yazar: HAYATİ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU, DR. VEYSEL YALIN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Helisel dişlilerde temas çizgileri boyunca meydana gelen değişken yük dağılımı üç boyutlu, eşdeğer parametreli ve yarı-statik bir model kullanılarak bir temas periyodu boyunca belirlenmiştir. Eşdeğer parametre modelinde, yük dağılımının toplam etkisi, rijitlik merkezi olarak adlandırılan bir noktada toplanmıştır. Bu merkeze, yük dağılımının belirli bir anda neden olduğu bileşke kuvvet ve momente karşı gelen öteleme ve burulma rijitlikleri tanımlanmıştır. Burulma rijitliği tarafından üretilen moment, temas noktalarında konuma bağlı olarak ayrılma ya da sıkışmaya neden olur; bu da temas çizgisi boyunca kısmi veya tamamen temas kaybına yol açar. Rijitlik merkezinin koordinatları, öteleme ve burulma rijitlik değerleri, süren ve sürülen dişliler arasındaki bağıl yer değiştirmelere bağlı olduğundan, temas problemi doğrusal olmayanlık içermektedir. Dişli eğilme ve kesme deformasyonları, kalınlığı değişken levha modeli üzerinde Rayleigh-Ritz yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Diş yönü boyunca ankastre-serbest ve genişlik boyunca serbest-serbest kiriş mod şekilleri deneme fonksiyonları olarak kullanılmıştır. Lokal temas rijitliğini Hertz temelli bir yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Süren ve sürülen dişliler, rijit millere monte edilmiş olup, miller her iki uçtan yataklarla desteklenmiştir. Yatak rijitlikleri de yük dağılımı probleminin çözümünde dikkate alınmıştır. Yük dağılımı problemi, sabit nokta iterasyonu kullanılarak çözülmüştür. Bu yöntem, daha hızlı yakınsama sağlaması ve simplex yönteminde gerekli olan temas noktalarının adım adım elenmesini ortadan kaldırması nedeniyle geleneksel simplex yönteminden daha verimli bir algoritmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a three-dimensional helical gear contact model with lumped parameters is used to determine the non-uniform quasi-static load distribution along the contact lines over a mesh period. In the lumped parameter model, the net effect of load distribution is lumped into a point denoted as the center of stiffness. A translational stiffness along the line of action and a twist stiffness are attached to the center of stiffness that resist the net force and moment due to the load distribution at an arbitrary instant. The moment produced by the twist-stiffness results in a spread or contraction at the contact point, depending on its location, which leads to partial or total loss of contact along the contact line. Since the coordinates of the center of stiffness, as well as the translational and twist stiffness values, depend on the relative displacements between the pinion and gear, the contact problem introduces nonlinearity. The bending and shear deformations of the gear tooth are taken into consideration by using the Rayleigh-Ritz method on a tapered plate model. The mode shapes of a clamped-free and free-free beam are used as trial functions, respectively, along the directions of the tooth and the face width. To account for contact compliance, a Hertzian-based contact stiffness model is used. Both pinion and gear are mounted on rigid shafts, and flexible bearings support the shafts at both ends. The bearing stiffnesses are also considered for the distribution problem. The load distribution problem is solved by using fixed-point iteration, which is a more efficient algorithm than the traditional simplex method, since it converges faster and avoids the step-by-step elimination of contact points required in the simplex algorithm.