Overtopping performance of coastal structures in Iİzmir Bay under sea level rise until 2100
İzmir Körfezi kıyı yapılarının deniz seviyesi yükselmesine bağlı dalga aşma performanslarının zamansal analizi
- Tez No: 994174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kıyı yapıları, özellikle fırtına olayları sırasında dalga taşmasını sınırlayarak kentsel alanları kıyı taşkınlarına karşı korur. Dalga aşma hacmi, rüzgar ve dalga koşulları, buna bağlı su seviyeleri ve yapının göreli kret kotu tarafından belirlenir. Ortalama deniz seviyesindeki artışin, göreceli kret kotunu azaltarak kıyı yapılarının taşkınlara ve dalga aşmasına karşı performansını düşürmesi beklenmektedir. İzmir Körfezi, kıyı koruma ve rekreasyon alanı işlevi gören düşey deniz duvarları ve eğimli kıyı yapılarıyla çevrilidir. Son yıllarda gözlenen dalga aşma miktarında artış sadece iklim değişikliği ile ilişkilendirilemese de, öngörülen deniz seviyesi artışının, özellikle İç Körfez çevresinde daha sık taşkın sorunlarına yol açacak şekilde yapıların performansını değiştireceği beklenmektedir. Bu çalışma, 2100 yılına kadar deniz seviyesi artışı ile İzmir İç Körfezi'ndeki dalga aşması değişimlerinin zamansal bir değerlendirmesini sunmaktadır. Seçilen kıyı koruma yapılarında dalga aşma hacmindeki değişimler ortalama deniz seviyesindeki kademeli artış ve farklı yinelenme sürelerine sahip fırtınalar için modellenmiştir. Fırtına koşulları, 1950– 2024 yılları arasını kapsayan bölgesel SWAN model çalışmalarıyla geriye dönük olarak hesaplanmış ve analiz edilmiştir. Dalga aşma hesaplamaları EurOtop formülasyonlarına göre yapılmıştır. Yapıların dalga aşma performansındaki önemli değişimler, kentsel alanlarda insan ve trafik güvenliği için önerilen dalga aşma limitleri temel alınarak değerlendirilmiştir. Zamansal değişimlere ilişkin tartışmalar, İzmir Körfezi için SSP2 ve SSP5 senaryoları altında öngörülen deniz seviyesi artış zaman ölçeklerine dayandırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, aşırı fırtına koşulları ve kıyı taşkınları altında İzmir Körfezi için uyum planlamasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Coastal structures protect the urban areas against coastal flooding by limiting wave overtopping specifically during storm events. The volume of wave overtopping is governed by wind and wave conditions with associated water levels and the relative crest height of the structure. Changes in mean sea level rise is expected to decrease the relative crest height which will reduce the performance of the coastal structures to overtopping and coastal flooding. İzmir Bay is surrounded by vertical seawalls and sloped coastal structures that function as coastal protection and recreational areas. An increase in wave overtopping is observed in recent years, although the reasons cannot only be attributed to climate change. However, projected sea level rise is expected to change the performance which will present frequent flooding problems around the Inner İzmir Bay. This study aims to present a temporal assessment of changes in wave overtopping in inner İzmir Bay under sea level rise until 2100. Incremental increase of mean sea level is modeled to determine the changes in overtopping volume at selected coastal protection structures for storms of different return periods. The storm conditions are hindcasted and extrapolated using model based on wind data of the region between 1950-2024. Overtopping calculations followed EurOtop formulations.The significant changes in the overtopping performance of structures are discussed based on the wave overtopping recommendations for urban areas for human and traffic use. The change in wave overtopping performance is reflected on expected time scales of projected sea level rise under SSP2 and SSP5 scenarios for İzmir Bay. The results can be used for adaptive pathway assessments for İzmir Bay under extreme storm conditions and coastal flooding.