Temporal assessment of clımate change adaptatıon optıons for coastal structures ın izmır bay under ssp5 scenarıo
İzmir körfezi kıyı yapıları için iklim değişikliğine uyum seçeneklerının zamansal değerlendirilmesi
  1. Tez No: 994273
  2. Yazar: SİMGE GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Fırtına kaynaklı dalga aşmaları, kentsel kıyı bölgeleri için önemli bir taşkın riski oluşturmakta olup, bu risk kıyı boyunca inşa edilen koruyucu yapılar aracılığıyla azaltılmaktadır. Dalga aşma hacmi; rüzgâr hızı, dalga dinamikleri, su seviyesi ve göreli yapı üst kotu gibi birçok faktörden etkilenmektedir. İklim değişikliğinin deniz seviyesiyle birlikte rüzgâr ve dalga dinamikleri üzerindeki etkileri de göz önüne alındığında, mevcut kıyı yapılarının dalga aşmasına karşı performanslarının değişmesi beklenmektedir. İzmir Körfezi kıyı şeridi, kıyı tehlikelerine karşı koruma sağlama ve kamusal rekreasyon alanları oluşturma işlevlerini bir arada sağlayan dik kıyı duvarları ve eğimli taş dolgu kıyı yapılarının bir kombinasyonu ile korunmaktadır. Son yıllarda bu kıyı hattı boyunca dalga aşması olaylarının sıklığı ve şiddetinde belirgin bir artış gözlenmiştir; ancak bu eğilimde iklim değişikliği, etkili olan birçok etmen arasında yalnızca birini temsil etmektedir. Yapısal önlemler kapsamında, yapının kret yüksekliğinin artırılması, durgun dalga havuzu gibi bir üstyapının inşa edilmesi ya da mevcut yapının önüne alçak kretli bir taş dolgu şeridinin tasarlanması gibi yaklaşımlar değerlendirilebilir. Bu tür uyum önlemlerine yönelik yatırım zamanlaması, dalga aşma hacmindeki değişimlerin yanı sıra fırtına dinamikleri ve su seviyesi koşullarındaki değişimlere de bağlı olarak belirlenecektir. Bu doğrultuda, bu çalışmada 2015–2100 yılları arasındaki dönem için İzmir Körfezi bölgesine ait fırtına koşulları, CMIP6 kapsamında SSP5 senaryosu için öngörülen rüzgâr verileri kullanılarak SWAN modeli aracılığıyla simüle edilmiştir. SSP5 senaryosu kapsamında deniz seviyesi artışı da analiz kapsamına dâhil edilmiştir. Dalga aşma değerlendirmesi, EurOtop formülasyonları ile İzmir Körfezi özelinde incelenmiş durgun dalga havuzu ve bileşik yapı tiplerine ilişkin mevcut literatür temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Uyum önlemlerinin seçimine yönelik kararların zamansal önceliği, iklim senaryosu temelinde dalga aşma değişimi doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Storm-induced wave overtopping poses a significant flood risk to urban coastal areas, which is mitigated by protective infrastructure along shorelines. The volume of wave overtopping is influenced by multiple factors including wind velocity, wave dynamics, water levels, and relative freeboard. As climate change is affecting the wind and wave dynamics in addition to sea levels, the wave overtopping performance of existing coastal defenses are expected to change. Izmir Bay's shoreline is defended by a combination of vertical wall and sloped rubble mound coastal structures that fulfil dual roles of hazard mitigation and public recreation. In recent decades, the frequency and intensity of overtopping events have escalated along this coastline, though climate change represents only one of several contributing factors to this observed trend. Structural measures can be used to adapt the existing structures such as increasing the crest height, building a superstructure like stilling wave basin or designing a low crested rubble mound berm in front of the existing structure. The time to invest in such adaptation measures will depend on the changes in wave overtopping volume as well as the changes in the storm and water level conditions. Therefore, in this study, the storm conditions are modelled using SWAN that uses CMIP6 based projected wind data under SSP5 scenario for Izmir Bay region for the years 2015-2100. Sea level rise is also included under SSP5 scenario. The new hydrodynamic conditions are used to calculate the overtopping volumes for the existing structures, change in crest height and stilling wave basin. The overtopping assessment is based on EurOtop formulations and existing literature on stilling wave basin and combined structures studied specifically for Izmir Bay. Temporal dependency on selecting the adaptation measures is discussed based on the projected conditions and time scale of SSP5 scenario. The results can be used for adaptive pathway assessments for Izmir Bay under extreme storm conditions and coastal flooding.