Cam/bazalt fiber takviyeli interply hibrit kompozit boruların ezilme davranışlarının belirlenmesi
Determination of crushing behaviors of glass/basalt fiber reinforced interply hybrid composite pipes
  1. Tez No: 994173
  2. Yazar: İRFAN BERK EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında cam ve bazalt fiber takviyeli polimer matris kompozit boruların ezilme özelliklerini belirlenmesi ve hibritleştirmenin bu özelliklere etkilerini detaylı olarak incelenmesi gerçekleştirilecektir. Bu amaçla, elyaf sarım yöntemi ile üretilecek epoksi tabanlı matrise sahip tek fiber takviyeli (cam ve bazalt) ve interply hibrit fiber takviyeli (cam/bazalt) kompozit borular eksenel ve yanal yönde sıkıştırma yüklerine maruz bırakılacaktır. Ayrıca tabaka sayısı ve fiber yönelim açıları da değişken olarak değerlendirilip, kalınlık ve sarım açısının etkileri de araştırılacaktır. Sıkıştırma deneyleri sonucunda elde edilen yük-yer değiştirme bilgilerinden yük taşıma kapasitesi, ortalama ezilme yükü, enerji absorpsiyonu ve özgül enerji absorpsiyon kabiliyetleri belirlenecektir. Ek olarak, kırılma görüntüleri mikroskop analizleri ile, ezilme modları ve yük altında belirli aralıkla fotoğraflanarak elde edilen ezilme süreçleri detaylı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the crushing properties of glass and basalt fiber reinforced polymer matrix composite pipes will be determined and the effects of hybridization on these properties will be examined in detail. For this purpose, single fiber reinforced (glass and basalt) and interply hybrid fiber reinforced (glass/basalt) composite pipes with epoxy-based matrix to be produced by the filament winding method will be exposed to axial and lateral compression loads. In addition, the number of layers and fiber orientation angles will be evaluated as variables, and the effects of thickness and winding angle will also be investigated. Load carrying capacity, mean crushing load, energy absorption and specific energy absorption capabilities will be determined from the load-displacement information obtained as a result of compression tests. In addition, fracture characteristics will be examined in detail by microscopy analysis, crushing modes and crushing histories obtained by photographing them under load at certain intervals.