Türkiye'de tarikat-siyaset ilişkisi: Bağımsız Türkiye Partisi örneği
The relationship between tariqat-politics in Turkey: The case of Independent Turkey Party
  1. Tez No: 994183
  2. Yazar: AHMET PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de siyaset ile tarikatlar arasındaki ilişkileri analiz etmek ve bu ilişkilerin zaman içerisinde gelişen yansımalarını incelemektir. Bu bağlamda Bağımsız Türkiye Partisi'nin siyaset ile tarikat ilişkisine etkileri incelenmiştir. Çalışma söylem analizi yöntemiyle desteklenmiştir. Çalışmada BTP'nin parti programı, Kurucu Genel Başkanı Haydar Baş'ın söylemleri, kaleme aldığı eserler, gazete ve dergilere verdiği yazılar ve BTP ile Haydar Baş hakkında telif edilmiş yazılar analiz edilmiştir. Cumhuriyet öncesi dönemdeki tarikatların kamusal alandaki etkileri ve siyasetle kurdukları ilişkiler ile modernleşmeyi ana paradigma olarak benimseyen Cumhuriyet dönemindeki gelişmeler genel hatlarıyla değerlendirildikten sonra, Haydar Baş'ın hem siyasi bir lider hem de Kadiri Tarikatı şeyhi olarak kendisini tanıtması örneği üzerinden derinlemesine bir mütalaa yapılmıştır. Siyaset ve tarikat ilişkisinde BTP ve Haydar Baş'ın siyasi kazanımları için tarikatlarla kurduğu ilişkilerde dini, siyasi bir meşruiyet kaynağı olarak gördüğü ve bu bağlamda laiklik ve tarikat gibi benzemezleri bir sentez ile birleştirmeye çalıştığı görülmüştür. Bu ve benzer gelişmelerle birlikte Türkiye'de laiklik ve demokrasi arasına sıkışmış tarikatların yeni bir formda yeniden var edilmeye çalışıldığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de tarikatların kendi değerler manzumesi çerçevesinde korunması ve siyasi ilişkilerde politik çıkarlara mahkum edilmemesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between politics and religious orders (tarikats) in Turkey, and to examine the evolving implications of these relations over time. In this context, the impact of the Independent Turkey Party (BTP) on the relationship between politics and religious orders is examined. The study is supported by discourse analysis. The BTP's party program, the discourses of its Founding Chairman Haydar Baş, his written works, articles published in newspapers and magazines, and texts authored about both BTP and Haydar Baş have been analyzed. After a general evaluation of the influence of religious orders on public life and their political engagements during the pre-Republican era, as well as the developments in the Republican period which adopted modernization as its main paradigm, an in-depth discussion is conducted through the example of Haydar Baş, who presented himself both as a political leader and a sheikh of the Qadiriyya order. It has been observed that within the relationship between politics and religious orders, BTP and Haydar Baş viewed religion as a source of political legitimacy, and in this context, sought to synthesize seemingly incompatible concepts such as secularism and religious orders. Alongside such developments, it has been observed that religious orders, caught between secularism and democracy in Turkey, are being restructured in a new form. In conclusion, it is argued that religious orders in Turkey should be preserved within the framework of their own value systems and should not be subjected to political interests in the realm of political relations.