Design and cytotoxicity assessment of fullerenol derivatives as neuroimaging particles and carrier molecules across the bbb
Fullerenol türevlerinin nörogörüntüleme parçacıkları ve bbb boyunca taşıyıcı moleküller olarak tasarımı ve sitotoksisitelerinin değerlendirmesi
  1. Tez No: 994224
  2. Yazar: AHMET ZÜBEYİR NURSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Fulleren keşfedildikten sonra bilim camiasında ilgi odağı haline gelmesine karşın suda çözünmemesi başlangıçta biyomedikal uygulamalarda kullanımını tahdit etmiştir. Sonrasında yapılan hidroksilasyon (fullerenlerin fullerenollere dönüştürülmesi) gibi çalışmalar yüzey modifikasyonlarının, bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. <i>p</i>-nitrofenil kloroformat ile yapılan aktivasyon, serbest amino gruplarına sahip moleküllerin fullerenollere kovalent olarak bağlanmasını sağlayarak molekülün biyokimyasal uygulamalardaki kullanım alanlarını genişletmiştir. Bu çalışmada HIV-1 Tat proteininin (TAT) özelliklerini taklit eden bir molekül tasarlanmıştır. TAT, lizin (K) ve arjinin (R) açısından zengin hücreye nüfuz eden bir peptittir (CPP). Levodopa, antioksidan ve nöroprotektif özellikleri nedeniyle ve ayrıca amiloid-beta (Aβ) π–π yığılmasını engelleyebileceği hipoteziyle dahil edilmiştir; bu yığılma, amiloid fibrilleşmesinin kritik bir basamağıdır. Bu özel modifikasyonlar, geliştirilmiş kan-beyin bariyeri (BBB) penetrasyonuna sahip ve nanotaşıyıcı olarak işlev gören fullerenol bazlı bir nanoparçacık elde edilmesini sağlamıştır. Etkili konsantrasyonlarda, tasarlanan moleküller hücre hattı modellerinde ihmal edilebilir düzeyde sitotoksisite göstermiş ve kurşun (II) asetat ve Aβ<sub>1–42</sub> tarafından indüklenen oksidatif strese karşı hücresel koruma sağlamıştır. Kullanılan bir fullerenol türevi, ikili bir fonksiyon göstermiştir: Aβ fibrilleşmesini engelleyerek invazif olmayan bir amiloidoz izleme ajanı (Alzheimer hastalığının (AD) belirleyici bir özelliği) olma potansiyeli sunmuş ve <i>in vitro</i> modelde nöromelanine dönüşmüştür, ki bu da MRI tabanlı taramalarda kullanım ihtimalini ortaya koymaktadır. Bu model molekül, ilaç taşıyıcısı olarak işlev görebilecek çok fonksiyonlu fullerenol bazlı sistemlerin geniş kapsamlı kullanım potansiyallerini ortaya koymaktadır; BBB'den geçişi, nöroproteksiyon ve tanısal yetenekleri bir araya getirmektedir.
Özet (Çeviri)
After its discovery, fullerene became a point of interest in the scientific community. Its insolubility in water initially prevented its use in biomedical applications. Fortunately, studies revealed that surface modifications, such as hydroxylation (converting fullerenes into fullerenols), can help tackle this problem. Activation with <i>p</i>-nitrophenyl chloroformate enables covalent binding of molecules with free amino groups to fullerenols, thereby expanding their utility in biochemical applications. A molecule was designed to mimic the properties of the HIV-1 Tat protein (TAT), a lysine (K)- and arginine (R)-rich cell-penetrating peptide (CPP). Levodopa was incorporated for its antioxidant and neuroprotective properties, as well as its hypothesized ability to hinder amyloid-beta (Aβ) π–π stacking a critical step in amyloid fibrillization. These tailored modifications yielded a fullerenol-based nanoparticle with enhanced blood-brain barrier (BBB) penetration, functioning as a nanocarrier. At effective concentrations, designed molecules exhibited negligible cytotoxicity in cell line models and conferred cellular protection against oxidative stress induced by lead (II) acetate and Aβ<sub>1–42</sub>. One derivative demonstrated dual functionality: it interfered with Aβ fibrillation, suggesting potential as a non-invasive amyloidosis tracking agent (a hallmark of Alzheimer's Disease, AD), and it underwent conversion to neuromelanin <i>in vitro</i>, enabling MRI-based detection. This model molecule highlights the promise of multifunctional fullerenol-based systems as drug carriers, combining BBB penetrance, neuroprotection, and diagnostic capabilities.