İnsan ticareti suçunda kadın mağdurların medyadaki temsili üzerine bir araştırma
A study on the media representation of female victims in the crime of human trafficking
- Tez No: 994259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
İnsan ticareti, köleliğin yeni bir şekli olarak kabul edilmektedir. Bu suç, sınır aşan örgütlü suçlar arasında, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından sonra en fazla gelir getiren suçtur ve yıllık bilançosunun yaklaşık 150 milyar ABD $'ı olduğu hesaplanmaktadır. İnsan ticareti suçu,“zorla çalıştırma”,“hizmet ettirme”,“fuhuş yaptırma”,“esarete tâbi kılma”ve“dokuların/organların verilmesini sağlama”maksatlarıyla gerçekleştirilir, dolayısıyla aynı zamanda ağır bir insan hakkı ihlalidir. BM'ye göre, 2022'de 51 binden fazla mağdur bildirilmiştir ancak“kölelik”koşullarında çalışan nüfusun dünya genelinde 27 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Mağdurları; B.Afrika, Ortadoğu, G.Amerika ve Asya'da yoğunlaşmaktadır. Söz konusu suç, ağırlıklı olarak kadınların ve çocukların mağdur olduğu ve kamuoyunun farkındalığının çok düşük olduğu bir suçtur. Türkiye'de de artış eğiliminde olan mağdurların toplam sayısı Göç İdaresi Başkanlığı'na göre 2021'den bu yana 1201'e ulaşmıştır. İlgili literatürde, genel olarak kadına yönelik şiddetin, özeldeyse cinsel sömürünün incelenmesinde mekânsal verinin önemi vurgulanmaktadır. İstatistiklerin yetersizliği ve parçalılığı, medyadaki haberleri, kamuoyu için en önemli kaynaklardan biri haline getirmektedir. İnsan ticareti suçunun haberlerde ne şekilde yer aldığının ve kadına yönelik cinsel sömürünün ülkemizdeki coğrafi dağılışının ortaya konması, çalışmamızın temel amacıdır. Bu bağlamda,“insan ticareti/tacirleri”,“kadın”,“zorla fuhuş/hizmet ettirme/çalıştırma”gibi anahtar kelimelerle, son yirmi yılı kapsayan bir haber taraması yapılmış, 156 farklı vaka saptanmıştır. Çevrimiçi tarama, vakaların tekrarlanmaya başladığı noktada sonlandırılmıştır. Saptanan vakalar, sömürünün türü, lokasyonu, yılı gibi özellikleri bakımından incelenmiştir. Bulgular, öncelikle deskriptif olarak sunulmuş, illere ve ilçelere göre haritalanmış, ilgili literatür çerçevesinde yorumlanmıştır. İnsan ticareti suçunun il ve ilçe bazındaki dağılışında, İstanbul ilk sırada yer alsa da, il ölçeğindeki dağılışta Adana ve Ankara, ilçe ölçeğinde dağılışta ise Antalya ve Hatay illerinin ilçeleri öne çıkmaktadır. Bulgular, coğrafi ölçeğe göre değişkenlik göstermekte, uluslararası ölçekteyse, öncelikli olarak Kıbrıs ve Avrupa gibi yakın coğrafyalar, söz konusu olgunun mekansal sınırlarını çizmektedir. Gelecekte ayrıntılı mekansal verilere erişimin, insan ticaretinin coğrafyasına dair yorum gücümüzü artıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Human trafficking is considered a new form of slavery. This crime is the second-highest-earning crime among organized crimes across borders, after arms and drug trafficking, and its annual toll is estimated to be around $150 billion. Human trafficking is committed for the purposes of“forced labor,”“service,”“prostitution,”“enslavement,”and“tissue/organ donation,”and is therefore also a serious human rights violation. According to the UN, more than 51,000 victims were reported in 2022, but the population working under“slavery”conditions is estimated to be around 27 million worldwide. Its victims are concentrated in Western Africa, the Middle East, Southern America, and Asia. The crime in question is a crime in which women and children are predominantly victims and public awareness is very low. The total number of victims, which is also on the rise in Turkey, has reached 1201 since 2021, according to the Directorate of Migration Management. In the relevant literature, the importance of spatial data is emphasized in the examination of violence against women in general and sexual exploitation in particular. The inadequacy and fragmentation of statistics make news in the media one of the most important sources for the public. The main purpose of our study is to reveal how the crime of human trafficking is covered in the news and the geographical distribution of sexual exploitation against women in our country. In this context, a news scan covering the last twenty years was conducted with keywords such as“human trafficking/traffickers”,“woman”,“forced prostitution/service/employment”, and 156 different cases were identified. The online scan was terminated at the point where the cases started to reoccur. The detected cases were examined in terms of characteristics such as type, location, and year of exploitation. The findings were first presented descriptively, mapped according to provinces and districts, and interpreted within the framework of the relevant literature. Although Istanbul ranks first in the distribution of human trafficking crimes by province and district, Adana and Ankara stand out in the distribution at the provincial level, and Antalya and Hatay districts stand out in the distribution at the district level. The findings vary according to the geographical scale, and on the international scale, primarily nearby geographies such as Cyprus and Europe draw the spatial boundaries of the phenomenon in question. It can be said that access to detailed spatial data in the future will increase our ability to interpret the geography of human trafficking.