Tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan ketozis olgularında eritrosit membran proteinlerinin incelenmesi
The Red blood cell membrane proteins in rabbits with experimental ketosis
- Tez No: 99434
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KARAGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
63 ÖZET Tavşanlarda Deneysel Olarak Oluşturulan Ketozis Olgularında Eritrosit Me mb ran Proteinlerinin İncelenmesi Bu araştırmada, sütçü ineklerin ve gebe koyunların ketozisinin incelenmesi, bunun eritrosit hücre zarlarında, özellikle zar proteinlerinde oluşturabileceği etkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, aç bırakılmak suretiyle deneysel ketozis modelinin oluşturulması için tavşanlar kullanılmıştır. Araştırmada 20'si kontrol, 20'si deneme olmak üzere 40 tavşan incelemeye alınmıştır. Tavşanlar, denemeye başlamadan önce 45 gün süre ile adaptasyona tabi tutulmuşlardır. Adaptasyondan sonra kontrol grubu tavşanlara normal beslenme uygulanırken, deneme grubu tavşanlar 5 gün süre ile aç bırakılmışlar, daha sonra yeniden beslenmeye alınmışlardır. Tüm tavşanlardan açlığın 1., 2., 3., 5. ve yeniden beslenmenin 1., 2. ve 8. günlerinde kan örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinde eritrosit zarları hazırlanarak SDS-PAGE tekniği ile zar proteinlerinin elektroforezi yapılmıştır. Eritrosit zar proteinleri dansitometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen veriler, ketozisin, tavşan eritrosit zar proteinlerinden band 3 ve aktin'de açlığın 1. gününde, spektrin ve G3PD'da açlığın 5. gününde ve ankirin proteininde açlık sonrası yeniden beslenmenin 1. gününde önemli değişikliklere neden olduğunu göstermektedir. Bu verilerden hareketle, ketozis'in sütçü ineklerde ve gebe koyunlarda eritrosit zar proteinleri üzerinde etki göstererek önemli bozukluklara neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tavşan, Ketozis, Eritrosit, Kırmızı Kan Hücresi, Membran Proteinleri.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The Red Blood Cell Membrane Proteins in Rabbits With Experimental Ketosis The aim of this study is investigation of dairy cows and pregnant sheeps with ketosis, effects of this on erythrocyte membranes especially membrane proteins. Because of this, we used rabbits were been hungry for occuring the model of experimental ketosis. In this study, 40 rabbits were used, 20 rabbits were selected as control group and other 20 rabbits were selected as experiment group. Before starting experiment, all rabbits were been to adaptation for 45 days. After adaptation period, control group was fed normally, experiment group was let go hungry for five days then began to feed again. The blood samples have been taken from all rabbits in 1st, 2nd, 3rd and 5th days of hungriness, and 1st, 2nd and 8th days of feeding again. In blood samples, erythrocyte membranes have been isolated and electrophoresis of erythrocyte membrane proteins have been done with SDS-PAGE. We used densitometry measurament in analysis of erythrocyte membrane proteins. The datas we had from this study shows, ketosis has effected on band 3 and actin in 1st day of hungriness, spectrin and G3PD in 5th day of hungriness and ancyrin in 1st day of feeding again after hungriness. According to these datas, we conclude that, ketosis can occur important damages on erythrocyte membrane proteins of dairy cows and pregnant sheeps. Key Words : Rabbit, Ketosis, Erythrocyte, Red Blood Cell, Membrane Proteins.