Katılım bankacılığının tercih edilmesinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi: Van ili örneği
Determining the factors influencing the preference for participation banking: The case of Van province
- Tez No: 994428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇEMBERLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, Katılım Bankacılığının tercih edilmesinde etkili olan faktörlerin Van ilinde analizinin yapılıp sonuçların elde edilmesi ve analize göre bilgi edinilmesidir. Bu çalışmanın evrenini Van il genelinde katılım bankacılığını bilen ve katılım bankaları ile aktif çalışan kişilerden oluşmaktadır. Veriler çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümü için 318 yetişkinden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde gelir düzeyi ve eğitim seviyesi daha yüksek olan kişilerin katılım bankalarını daha çok tercih etme eğilimde olduğu, bu eğilimin cinsiyete göre farklılık teşkil etmediği görülmüştür. Tercih nedenlerinin de en fazla hizmet kalitesi, teknolojik güvenlik ve erişilebilirlik olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyze the factors influencing the preference for Islamic banking in Van province, obtain results, and gain information based on this analysis. The study population consists of individuals in Van province who are familiar with Islamic banking and actively work with it. Data was collected through an online survey. For the research section of the study, data was collected from 318 adults. The obtained data was analyzed. As a result of the research, it was observed that individuals with higher income and education levels tended to prefer Islamic banks more, and this tendency did not differ according to gender. The most common reasons for preference were found to be service quality, technological security, and accessibility.