Dijitalleşmenin havacılık işletmelerine etkileri: Türkiye örneği
The effects of digitalization on aviation businesses: The case of Turkey
- Tez No: 994427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE SARILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin havacılık işletmeleri üzerindeki etkilerini nitel araştırma yöntemiyle incelemektedir. İç içe geçmiş tek durum deseni kapsamında gerçekleştirilen araştırmada, Türk Hava Yolları (THY), İstanbul Havalimanı (İGA) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) örneklem olarak ele alınmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme yönteminden yararlanılmış; elde edilen veriler tematik analiz ile değerlendirilmiştir. Bulgular, dijitalleşmenin yalnızca teknik altyapı ve maliyet verimliliği ile sınırlı kalmadığını; aynı zamanda organizasyonel yapıların yeniden şekillenmesine, insan kaynaklarının dijital yetkinlikler temelinde dönüşmesine, müşteri memnuniyeti ve rekabet gücünün artmasına katkı sağladığını ortaya koymuştur. THY'de dijital dönüşüm, uçuş operasyonları, bakım-onarım ve müşteri hizmetlerinde verimliliği artırırken; İGA'da akıllı havalimanı uygulamaları, veri odaklı yönetim sistemleri ve yapay zekâ destekli süreçlerle operasyonel sürdürülebilirliği güçlendirmiştir. DHMİ'de ise dijitalleşme; hava trafik yönetimi, siber güvenlik, uzaktan kule sistemleri ve elektronik seyrüsefer altyapılarının yenilenmesi gibi alanlarda kurumsal kapasiteyi geliştirmiştir. Araştırma sonuçları, dijital çözümlerin sürdürülebilirlik ve uzun vadeli stratejik hedeflerle bütünleştiğini; ancak yüksek yatırım maliyetleri, entegrasyon zorlukları ve siber güvenlik risklerinin sürecin temel problemlerini oluşturduğunu göstermektedir. Dijitalleşmenin havacılık işletmelerinde yalnızca teknolojik bir yenilik değil, aynı zamanda kurumsal kültür ve stratejik yönetim anlayışında köklü bir dönüşüm oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digitalization on aviation companies using qualitative research methods. Conducted within an embedded single case study design, the research focuses on Turkish Airlines, Istanbul Airport, and General Directorate of State Airports Authority as sample cases. Semi-structured interviews were used in the data collection process, and the data obtained were evaluated using thematic analysis. The findings reveal that digitalization is not limited to technical infrastructure and cost efficiency; it also contributes to the reshaping of organizational structures, the transformation of human resources based on digital competencies, and increased customer satisfaction and competitiveness. At Turkısh Airlines, digital transformation has increased efficiency in flight operations, maintenance, and customer services, while at Istanbul Airport, smart airport applications, data-driven management systems, and AI-supported processes have strengthened operational sustainability. At General Directorate of State Airports Authority, digitalization has developed institutional capacity in areas such as air traffic management, cyber security, remote tower systems, and the renewal of electronic navigation infrastructure. The research results show that digital solutions are integrated with sustainability and long-term strategic goals; however, high investment costs, integration difficulties, and cybersecurity risks constitute the fundamental problems of the process. It is evident that digitalization in aviation businesses is not merely a technological innovation but also constitutes a fundamental transformation in corporate culture and strategic management understanding.