Yenilebilir ot ve çiçeklerin Van gastronomisinde kullanımı
The use of edible herbs and flowers in Van gastronomy
  1. Tez No: 994431
  2. Yazar: SUZAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Gastronomik mirasın korunması ve bir destinasyonun özgün bir kimlik kazanması, yalnızca mevcut yemek çeşitliliğiyle değil, aynı zamanda bu yemeklerin temelini oluşturan yerel hammaddelerin özgünlüğüyle yakından ilişkilidir. Van ili, sahip olduğu zengin flora sayesinde mutfak kültüründe önemli bir yere sahip çok sayıda yenilebilir ot ve çiçeği bünyesinde barındırmaktadır. Bu bitkiler, yerel halkın yüzyıllardır sürdürdüğü toplama, işleme ve tüketim pratikleriyle bölgenin beslenme kültürünün temel maddelerinden biri hâline gelmiştir. Buna karşın, Van'a özgü yenilebilir ot ve çiçeklerin gastronomi turizmi açısından taşıdığı potansiyeli ele alan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırma, Van'da bulunan yenilebilir otlar ve çiçeklerin gastronomik değerini ortaya çıkarmayı ve bölgenin turistik çekiciliğine sağladığı katkıları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklem yaklaşımı ile kartopu (zincir) tekniği birlikte kullanılmış; bu doğrultuda toplam 18 katılımcı ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 13'ü kadın (%72,2) ve 5'i erkektir (%27,8). Meslek dağılımına bakıldığında, en yüksek frekansa sahip grubun 7 kişi (%38,9) ile ev hanımları olduğu dikkat çekmektedir. Bu grubu, 3'er kişi (%16,7) ile öğretmenler, aşçılar ve akademisyenler takip etmektedir. Ayrıca 2 katılımcı (%11,1) serbest meslek sahibi olduğu görülmektedir. Verilerin analizinde nitel veri analiz programı MAXQDA 2020 kullanılmıştır. Görüşmelere ait ses kayıtları bilgisayar ortamına aktarılmış, ardından çözümlenerek içerik analizi için uygun hâle getirilmiştir. Katılımcı yanıtları ayrıntılı biçimde okunmuş, anlam birimleri belirlenmiş ve bunlar temalar hâlinde kodlanmıştır. Ortak özellikler taşıyan kodlar bir araya getirilerek kategoriler oluşturulmuş; temalara ve kodlara ilişkin frekans değerleri hesaplanarak yorumlanmıştır. Analiz sonucunda, yenilebilir ot ve çiçeklerin sürdürülebilir gastronomi açısından önemli bir kaynak oluşturduğu,Van'ın gastronomi turizmi destinasyonu olarak çeşitlenmesine katkı sunduğu ve doğru şekilde tanıtılıp ticarileştirildiğinde bölgesel kalkınmaya yönelik ekonomik fırsatlar yaratabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The preservation of gastronomic heritage and the development of a destination's distinctive identity are closely linked not only to the diversity of its culinary offerings but also to the uniqueness of the local raw materials that form the basis of these foods. Thanks to its rich flora, the province of Van hosts a wide variety of edible herbs and flowers that hold an important place in its culinary culture. These plants have become fundamental components of the region's dietary traditions through centuries old practices of gathering, processing, and consumption by the local population. Nevertheless, studies addressing the gastronomic tourism potential of edible herbs and flowers specific to Van remain limited. This research aims to reveal the gastronomic value of edible herbs and flowers found in Van and to examine their contribution to the region's touristic attractiveness. A qualitative research approach was adopted, and semi-structured interviews were employed as the primary data collection method. Maximum variation sampling and snowball (chain) sampling techniques were used in combination, resulting in interviews with a total of 18 participants. Of the participants, 13 were female (72.2%) and 5 were male (27.8%). In terms of occupational distribution, homemakers constituted the largest group with 7 participants (38.9%), followed by teachers, chefs, and academics with 3 participants each (16.7%). In addition, 2 participants (11.1%) were self-employed.The qualitative data were analyzed using the MAXQDA 2020 software. Audio recordings of the interviews were transferred to a digital environment, transcribed verbatim, and prepared for content analysis. Participants' responses were examined in detail, meaning units were identified, and these units were coded under thematic categories. Codes sharing common characteristics were grouped into broader categories, and frequency values related to themes and codes were calculated and interpreted. The findings indicate that edible herbs and flowers constitute a significant resource for sustainable gastronomy, contribute to the diversification of Van as a gastronomic tourism destination, and have the potential to create economic opportunities for regional development when appropriately promoted and commercialized.