Artvin ilindeki tatlı su kaynaklarının fizikokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physicochemical parameters of freshwater resources in Artvin
  1. Tez No: 994468
  2. Yazar: ŞENAY TOPAN YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Artvin İli sınırları içerisinde yer alan başlıca tatlı su kaynaklarının mevcut durumunu ve su kalitesi özelliklerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Kapisre Deresi, Hopa Çayı, Borçka Baraj Gölü, Deriner Baraj Gölü, Şavşat Suyu, Ardanuç Deresi ve Barhal Deresi gibi bölgenin önemli akarsu ve baraj sistemleri incelenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler,“Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği (YSKY, 2015)”ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) su kalite standartları esas alınarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre, Artvin İli yüzey sularının fiziksel ve kimyasal parametrelerinin genel olarak doğal sınırlar içerisinde bulunduğu, su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik ve besin elementi değerlerinin“I. Sınıf”su kalitesi kategorisinde yer aldığı belirlenmiştir. Bu bulgular, bölgedeki akarsu ve baraj göllerinin yüksek su kalitesiyle hem içme ve kullanma suyu temininde hem de tarımsal ve ekolojik faaliyetlerde sürdürülebilir biçimde değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, artan nüfus, sanayi faaliyetleri ve iklim değişikliğine bağlı çevresel baskıların gelecekte bölge su kaynaklarının kalitesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceği öngörülmektedir. Sonuç olarak, Artvin İli su kaynaklarının korunması, sürdürülebilir yönetimi ve su kalitesinin düzenli izlenmesi; hem ekosistem bütünlüğünün sürdürülmesi hem de bölgesel kalkınmanın desteklenmesi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the current status and water quality characteristics of the major freshwater resources located within the boundaries of Artvin Province. The investigation covered significant river and reservoir systems in the region, including the Kapisre Stream, Hopa River, Borçka Dam Lake, Deriner Dam Lake, Şavşat Stream, Ardanuç Stream, and Barhal Stream. The data obtained were evaluated in accordance with the“Surface Water Quality Regulation (YSKY, 2015)”and the water quality standards established by the World Health Organization (WHO). The assessment results indicated that the physical and chemical parameters of surface waters in Artvin Province generally remain within natural limits. Parameters such as water temperature, pH, dissolved oxygen, electrical conductivity, and nutrient concentrations correspond to the“Class I”water quality category. These findings demonstrate that the streams and reservoirs in the region possess high-quality water suitable for domestic use, irrigation, and ecological sustainability. However, it is anticipated that population growth, industrial activities, and climate change–related environmental pressures may have adverse impacts on water quality in the future. In conclusion, the protection, sustainable management, and continuous monitoring of Artvin's freshwater resources are of critical importance for maintaining ecosystem integrity and supporting regional development.