İndirgenmiş grafen oksit / gümüş / bakır oksit içeren çok bileşenli nanokompozit sentezi ve fotokatalitik etkinliğinin incelenmesi
Synthesis and investigation of photocatalytic activity of multicomponent nanocomposi̇tes containing reduced graphene oxide/ silver / copper oxide
  1. Tez No: 994481
  2. Yazar: TUĞBA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında indirgenmiş grafen oksit/gümüş/bakır oksit (rGO/Ag/Cu₂O) nanokompozitleri, birlikte çöktürme yöntemiyle farklı oranlarda sentezlenmiş ve metilen mavisinin fotokatalitik giderimindeki performansları incelenmiştir. Çalışmada pH, boya derişimi, H₂O₂ ve katalizör miktarının fotokatalitik aktiviteye etkileri araştırılmıştır. Sentezlenen nanokompozitlerin yapısal ve morfolojik özellikleri XRD, SEM, TEM, UV-VIS ve FTIR analizleri ile karakterize edilmiştir. Karşılaştırmalı deneyler sonucunda rGO/Ag/Cu₂O (1:0,5:0,5) nanokompozitinin diğer oranlara kıyasla daha yüksek fotokatalitik performans sergilediği belirlenmiştir. Bu kompozit ile 240 dakika sonunda %97 oranında metilen mavisi giderimi elde edilmiştir. Fotokatalitik giderimde mekanizmanın 'Tip II heterojunction' modeli ile işlediği ve sürecin •O₂⁻ radikalleri üzerinden yürüdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, rGO/Ag/Cu₂O nanocomposites were synthesized by the co-precipitation method and applied to the photocatalytic degradation of methylene blue. The influence of pH, dye concentration, H₂O₂, and catalyst dosage on performance was investigated. The materials were characterized by XRD, SEM, TEM, UV-VIS, and FTIR analyses. Among the prepared samples, rGO/Ag/Cu₂O (1:0,5:0,5) exhibited the highest activity, removing 97% of methylene blue within 240 minutes. It was concluded that the photocatalytic degradation process proceeds via a 'Type II heterojunction' mechanism, with the reaction predominantly governed by •O₂⁻ radicals.