Japonca anadil konuşucusunun işaret sözcükleri 'ko- (コ-), so- (ソ-), a- (ア-)' kullanımı esnasındaki gösterici jestlerin incelenmesi üzerine
On the study of deictic gestures during the use of the Japanese demonstratives 'ko- (コ-), so- (ソ-), a- (ア-)' by native Japanese speakers
  1. Tez No: 994482
  2. Yazar: AYŞE AĞRIŞ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TEKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Japonca işaret sözcükleri 'Ko-(コー), So-(ソー), A-(アー)' kullanımı esnasında gerekleşen gösterici jestler gösterim edimbilim ve anlamsal kavram üzerinden ele alınıp gösterici jestlerin kinematik oluşum biçimlerinin açıklanması ve Japonca işaret sözcük kullanım biçimleri ile olan dil-jest ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ana dili Japonca olan 25 katılımcıdan röportaj yöntemiyle elde edilen Japonca konuşmaları içerisinden Japonca işaret sözcükleri kullanımları esnasındaki gösterici jestler belirlenmiştir. Bu veriler içerisinden 45 adet 'Ko-(コー)' türünden işaret sözcük kullanımı esnasında 14 adet gösterici jest kullanımı, 441 adet 'So-(ソー)' türünden işaret sözcük kullanımı esnasında 72 adet gösterici jest kullanımı, 12 adet 'A-(アー)' türünden işaret sözcük kullanımı esnasında 1 adet gösterici jest kullanımı tespit edilmiştir. Gözlemlenen bu gösterici jest oluşumları, kinematik oluşum biçimleri incelenirken gösterici jest işlevlerinin içinde barındırdığı dil-jest ilişkisi yönünden de örneklemler üzerinden çözümlenmiştir. Bu çözümlemeler sonucunda, Japonca işaret sözcükleri 'Ko-(コー), So-(ソー), A-(アー)' kullanımları esnasında gösterici jest oluşum biçimlerinin farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Gösterici jestlerinin oluşum biçimlerindeki farklılıkların, Japonca işaret sözcükleri 'Ko-(コー), So-(ソー), A-(アー)' kullanımlarındaki algısal farklılıklardan ve işaret sözcüklerinin barındırdığı gösterim olgusunun edimbilimsel kullanımıyla şekillenen söylemdeki kavramsal örünütüsünden kaynaklandığı görülmüştür. Ayrıca işaret sözcüklerinin kullanımındaki bu olgular, dil-jest ilişikisi yönünden gösterici jestlerin işlevlerinin işaret etmenin üzerinde dinleyici dikkatini çekme ve dinleyiciyi ortak dikkate davet etme şeklinde olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the deictic gestures used during the use of the Japanese demonstratives 'Ko-(コー), So-(ソー), A-(アー)' in terms of deixis in pragmatics and semantic notion. In this study, it is aimed to explain the kinematic formation of deictic gestures and to reveal the language-gesture relationship with the use of Japanese demonstratives. For this purpose, deictic gestures used during the use of Japanese demonstratives were determined from the Japanese speeches obtained from 25 native Japanese native speakers through interviews. From this data, 14 deicitic gestures were identified during the use of 45 words of the type 'Ko-(コー), 72 deicitic gestures were identified during the use of 441words of the type 'So-(ソー), and 1 deictic gesture was identified during the use of 12 words of the type 'A-(アー). These observed deictic gesture formations were analyzed through samples, examining the kinematic formation patterns and the language-gesture relationship inherent in deicitic gesture functions. These analyses revealed that deictic gesture formation patterns differed during the use of the Japanese demonstratives 'Ko-(コー), So-(ソー), A-(アー). The differences in deicitic gesture formation were observed to stem from perceptual differences in the use of the Japanese demonstratives 'Ko-(コー), So-(ソー), A-(アー)' and from the conceptual pattern within the discourse shaped by the pragmatic use of the deixis phenomenon contained in demonstratives. Furthermore, these phenomena in the use of demonstratives revealed that, in terms of the language-gesture relationship, the functions of deicitic gestures, beyond pointing, are to attract listener attention and invite listener joint attention.