Çardak lagünü balık faunası ve komünite yapısının tespiti
Determining fish fauna and community structure of çardak lagoon
- Tez No: 994527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK DABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Aquatic Products, Marine Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çardak Lagünü ve çevresinin balık faunası ve komünite yapısının tespiti amacıyla Mayıs 2024 ile Nisan 2025 arasında Çardak Lagünü ve çevresinde konumlanmış 7 kıyısal istasyondan ığrıp örnekleme yöntemi ile çalışılmıştır. Çardak Lagünü ve çevresinde 12 aylık örnekleme periyodunda 17 Ordo, 28 Familya ve 62 Tür'e ait toplam 47039 adet balık örneklenmiştir. Yaşam evresine göre juveniller 22 Familya ve 53 Tür'den, erginler 22 Familya ve 44 Tür'den oluşmaktadır. Lagün içerisine konumlanmış 4 istasyondan 31 ergin ve 37 juvenil olmak üzere toplam 44 balık türü belirlenmiştir. Lagün içi birim alan bolluğunun farklı alanlardaki lagünlerden yüksek olduğu ve ortalama CPUA'nın 265 birey/100 m2 ve ortalama CPUE'nin 794,9 birey/100 m2 olduğu belirlenmiştir. Çardak Lagünü'nde baskın türün Atherina boyeri (%80,8) olduğu, Knipowitschia caucasica (%3,9), Pomatoschistus bathi (%3), Chelon auratus (%2,7) ve Syngnathus abaster (%1,8)'in diğer yüksek bolluğa sahip türler olduğu belirlenmiştir. Toplam 62 türden 18 türün lagünden bağımsız yaşayan türler olduğu, geriye kalan lagünle ilişkili 43 tür arasından 12 türün denizel tesadüfi ziyaterçilerden, 1 türün tatlı su tesadüfi ziyaretçilerden ve 30 türün ise ekolojik gereksinim açısından (25 tür denizden sezonsal göçenler ve 5 tür lagün yerleşik türleri) lagünü kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the fish fauna and community structure of Çardak Lagoon and its adjacent coastal areas, a study was conducted between May 2024 and April 2025 with using beach seine sampling method from the 7 coastal sampling stations. A total of 47,039 fish individuals, representing 17 orders, 28 families, and 62 species, were sampled over a 12-month period in Çardak Lagoon and its surrounding areas. Regarding life stages, juveniles comprised 53 species across 22 families, while adults consisted of 44 species from 22 families. Specifically, within the 4 stations located inside the lagoon, 44 species were recorded (31 adult and 37 juvenile). The inner-lagoon fish abundance per unit area (CPUA) and per unit effort (CPUE) were found to be higher compared to other lagoons, with a mean CPUA of 265 individuals/100 m2 and a mean CPUE of 794.9 individuals/100 m2, respectively. The most dominant fish species was identified as Atherina boyeri (80.8%), followed by other abundant species including Knipowitschia caucasica (3.9%), Pomatoschistus bathi (3.0%), Chelon auratus (2.7%), and Syngnathus abaster (1.8%). Among the total of 62 species identified, 18 were classified as lagoon-independent, while the remaining 43 lagoon associated species were found to include 12 marine and 1 freshwater adventitious visitors, and 30 species utilizing the lagoon for essential ecological requirements (25 species being seasonal marine migrants and 5 being lagoon residents).