Normal ve kronik böbrek yetmezliği klinik semptomları görülen köpeklerde serumda T3, TSH, üre ve kreatinin değerleri yönünden karşılaştırmalı araştırma
A Comparative study on serum TT3, TS, urea and creatinine levels in healty dogs seen clinical symptoms of chronic renal failure
- Tez No: 99453
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BAYŞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
43 ÖZET Normal ve Kronik Böbrek Yetmezliği Klinik Semptomları Görülen Köpeklerde Serumda T3, TSH, Üre ve Kreatinin Değerleri Yönünden Karşılaştırmalı Araştırma: Bu çalışmanın amacı; kronik böbrek yetmezliğinin tiroid bezi fonksiyonları ve serum tiroid hormon düzeyi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Bu nedenle böbrek fonksiyonlarını incelemek için serumda üre ve kreatinin; tiroid bezi faaliyetlerini gözlemek için de serum da TT3 ve TSH miktarlarına bakılmış ve bunların aralarındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada 2-5 yaş arasındaki toplam 38 köpekten yararlanıldı. Klinik olarak sağlıklı görünen ve hiçbir hastalık tedavisi uygulanmayan 25 köpek kontrol grubu olarak kabul edildi. Kronik böbrek yetmezliğinin klinik bulgularını gösteren 13 köpek ise deneme grubunu oluşturdu. Serumda üre tayini için Modifıye Gentzkow, kreatinin tayini için Jaffe, glukoz tayini için Folin-wu ve TT3 ile TSH tayini için RIA metodları kullanıldı. Daha sonra bu hayvanlarda serum üre ve kreatinin düzeyleri ölçüldü. Deneme grubundaki köpeklerde bu düzeyler normalden yüksek çıktığı için, bu hayvanlarda kronik böbrek yetmezliği var kabul edildi. Kontrol grubundaki köpeklerden elde edilen ortalama üre miktarı 32,4+1.12 mg/dl iken deneme grubundaki köpeklerde ise ortalama 119.3+13 mg/dl olarak bulundu. Kreatinin miktarı kontrol grubunda ortalama 0.87±O.Ö5mg/dl iken deneme grubunda ortalama 2.51+0.05mg/dl idi. Ayrıca tüm hayvanlarda kanda glikoz miktarı tayin edilerek Diabetes Mellitus olmadığı tesbit edildi. Çünkü Diabetes Mellitus, tiroid fonksiyonlarım ve serum tiroid hormon miktarını etkileyen bir hastalıktır. Böylece bu faktörün çalışmamız üzerine muhtemel etkisi bertaraf edildi.Daha sonra kontrol ve deneme gaıbundaki hayvanlarda serum TT3 ve TSIi konsantrasyonları ölçüldü. Kontrol grubundaki köpeklerde serum TT3 miktarı ortalama 1.28±0.Ö5 nmoVL iken deneme grubundaki köpeklerde ortalama 0.7Ö±0.06nmol/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY A Comparative Study on Serum TT3, TSH, Urea and Creatinine Levels in Healty Dogs and in Dogs Seen Clinical Symptoms of Chronic Renal Failure The aim of this study is to search for the effect of chronic renal insufficiency on the functions of thyroid gland and the level of serum thyroid hormone. For this reason, urea and creatinine in serum were investigated to examine renal functions and TT3 and TSH levels to observe the function of thyroid gland and it was tried to determine the relationship between them. In this study executed, 38 dogs have been used between 2-5 years old. 25 dogs which seemed healthy and applied no treatment on them were accepted as control group. The 13 dogs showing the clinic findings of chronic renal insufficiency were seperated as test group. Modified Gentzkow method for determination serum urea, Jaffe method for creatinine, Folin-wu method for glucose and Radioimmunoassay for TT3 and TSH were used. Then, the levels of serum urea and creatinine were measured.. These levels of test group were higher than those of controls. So 13 dogs were accepted as having chronic renal insufficiency. The mean values of serum urea of control and test groups were 32,4+1.12 mg/dl and 119.3+13 mg/dL, respectively. On the other hand, the mean values of serum creatinine of control and test groups were fo mg/dl and 2.51 ±Ö.Ö5mg/dl, respectively. Moreover, Diabetes Mellitus was searched whether it exists or not by measuring the blood glucose levels of all animals and we carried opinion that, they had no Diabetes Mellitus. Because, this disorder affects the thyroid functions and the level of serum46 thyroid hormon, as well. So, the probable effect of this factor on our study was annihilated. Then, TT3 and TSH concentrations were measured both in control and test groups. While the the mean level of serum TT3 for control group was 1,28±0.05 nmol/L, it was 0.70±0.06 nmol/L for test group. The decrease observed in TT3 level of test group was statistically significant.