Şeker üretiminde temiz üretim olanaklarının önceliklendirilmesi
Prioritization of cleaner production options in sugar manufacturing
- Tez No: 994532
- Danışmanlar: PROF. AYSUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, şeker fabrikalarında uygulanabilecek temiz üretim (TÜ) olanaklarının belirlenmesi ve önceliklendirilmesi amacıyla Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri bütünleşik olarak kullanılmıştır. Kriterlerin ağırlıklandırılması için hem SWARA hem de Entropi yöntemleri uygulanmış, böylece hem öznel yargılara dayalı, hem de veri temelli nesnel ağırlıklar elde edilmiştir. Ağırlıklandırma sonuçları kullanılarak, alternatif temiz üretim seçenekleri VIKOR ve TOPSIS yöntemleriyle ayrı ayrı analiz edilmiştir.Yapılan tüm analizlerde dikkate değer bir yöntemsel tutarlılık gözlemlenmiştir. Dört farklı metodoloji sonucunda A10 alternatifi (melasın yem ve fermantasyon endüstrisinde değerlendirilmesi) en uygun temiz üretim seçeneği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cleaner production (CP) alternatives that can be implemented in sugar factories were identified and prioritized using integrated Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods. For the weighting of the criteria, both SWARA and Entropy methods were applied, allowing the use of subjective expert-based and objective data-driven weighting approaches together. Using these weighting results, the identified cleaner production alternatives were analyzed separately with VIKOR and TOPSIS methods. A significant methodological consistency was observed across all analyses. Among the eleven alternatives, the A10 option (utilization of molasses in feed and fermentation industries) was determined to be the most suitable cleaner production alternative according to all four methodological combinations.