Çok depolu çok kompartımanlı araç rotalama problemi için sezgisel ve kesin çözüm yaklaşımları
Heuristic and exact approaches for multi depot multi compartment vehicle routing problem
- Tez No: 994533
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAOĞLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tedarikçiler üzerinde giderek artan maliyet baskısı sonucunda, tedarikçiler hâlihazırda uygulamakta oldukları çözümleri değiştirmektedirler. Örneğin faklı depolama şartlarında bulunması gereken birden fazla ürün çeşidi için önceden farklı depolama özellikleri olan araç filoları yardımıyla her bir ürün çeşidinin ayrı ayrı rotalaması yapılmaktadır. Fakat müşterilerin daha küçük sipariş miktarları ile daha sık sipariş verme, birden farklı ürün çeşidinin tek seferde tedarik edilmesi eğilimi artmıştır. Ek olarak giderek artan çevre bilinci sebebi ile daha düşük karbon ayak izine sahip rotaları oluşturmak zorunda olan tedarikçiler, bir aracın depolama alanını birden fazla bölmeye ayırarak daha önceden birden fazla aracın yaptığı işi tek araç ile yapmaya çalışmaktadırlar. Daha da karmaşıklaşan bu rotalama problemi son yıllarda araştırmacıların ve uygulayıcıların ilgisini çekmektedir. Kapasite Kısıtlı Araç Rotalama Problemin bir uzantısı olan Çok Kompartımanlı Araç Rotalama Problemi üzerine yapılan çalışmalar daha esnek ve daha düşük maliyetli rotaların oluşturulabileceğini açıkça göstermektedir. Bu çalışmada Çok Depolu Esnek Çok Kompartımanlı Araç Rotalama problemi ele alınmış ve problemin çözümü için bir matematiksel model ve bir meta-sezgisel yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing cost pressures on suppliers, they are modifying their current solutions. For example, for multiple product types requiring different storage conditions, separate routing was previously performed for each product type using fleets of vehicles with different storage characteristics. However, the tendency of customers to order more frequently with smaller quantities and to supply multiple product types in a single shipment has increased. In addition, due to increasing environmental awareness, suppliers are forced to create routes with lower carbon footprints, attempting to perform the work previously done by multiple vehicles with a single vehicle by dividing the storage area of a vehicle into multiple compartments. This increasingly complex routing problem has attracted the attention of researchers and practitioners in recent years. Studies on the Multi-Compartment Vehicle Routing Problem, an extension of the Capacity-Constrained Vehicle Routing Problem, clearly demonstrate that more flexible and lower-cost routes can be created. In this study, the Flexible Multi-Compartment Vehicle Routing Problem with Multiple Storage Units is addressed, and a mathematical model and a meta-heuristic method are developed for its solution.