Yapay zekâ teknolojisi olarak beyin makine arayüzleri ve ceza hukukunda hareket ve kusur yeteneğine etkileri
Brain machine interfaces as artificial intelligence technology and their effect on voluntary action and criminal capacity in criminal law
- Tez No: 994553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ alanındaki olumlu ve olumsuz öngörülerin sayısı her geçen gün artmakta, teknolojik gelişmeler ise gündelik yaşamın dinamiklerini köklü biçimde değiştirecek bir düzeye ulaşmaktadır. Yapay zekâ, artık yalnızca makineyle sınırlı bir olgu olmaktan çıkıp; ceza hukukunun temelini oluşturan iradi hareketin kaynağıyla, beyinle bütünleşme iddiası taşımaktadır. Bu iddia, Beyin Makine Arayüzleri aracılığıyla somutlaşmakta ve insanı yalnızca teknolojik bir devrimle değil, aynı zamanda biyolojik evrimle de ilişkilendirebilecek potansiyeller barındırmaktadır. Henüz oldukça yeni ve geliştirme aşamasında bulunan bu teknolojinin, sahip olduğu dönüşüm potansiyeli nedeniyle, hukuki altyapısının şimdiden tartışılması gerekmektedir. Bu çalışma, Beyin Makine Arayüzleri bağlamında insanın ontolojik dönüşümünü merkeze almakta; ceza hukukunun özünde yer alan sorumluluk anlayışını, iradi hareket ve kusur yeteneği çerçevesinde yeniden değerlendirmektedir. Böylelikle hem yeni teknolojinin tanıtılması hem de ceza sorumluluğu bakımından doğuracağı normatif sonuçlara ilişkin ilk tartışmaların başlatılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Projections about artificial intelligence -both optimistic and pessimistic- are steadily on the rise, while technological developments have reached a level that profoundly reshapes the dynamics of everyday life. Artificial intelligence is no longer confined to being merely a machine phenomenon; it purports to integrate with the source of voluntary action (the brain) which constitutes the foundation of criminal law. This claim takes shape through Brain-Machine Interfaces, encompassing potentials that may connect humanity not only with a technological revolution but also with a biological evolution. Although still in its early and developmental stage, the transformative potential of this technology necessitates that its legal infrastructure be discussed at present. Hence, this study centers on the ontological transformation of the human being in the context of Brain-Machine Interfaces and reconsiders the concept of responsibility, which constitutes the starting point and lies at the very core of criminal liability, within the framework of voluntary action and criminal capacity. Thus, it aims both to introduce this emerging technology and to initiate the first discussions on the normative consequences it may give rise to in terms of criminal liability.