Değişen iklim koşullarının şehirleşme açısından İstanbul'a yansımaları
The reflections of changing climate conditions on Istanbul in terms of urbanization
  1. Tez No: 994554
  2. Yazar: ERCAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı;“iklim değişikliğinin İstanbul'daki şehirleşme dinamikleri üzerindeki yansımalarını incelemek ve bu ilişkinin çift yönlü etkilerini ortaya koymaktır”. Türkiye'nin en büyük metropolü olan İstanbul, hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, mega projelerin baskısı ve kuzeye doğru kontrolsüz yayılma sonucunda; doğal alanlarını, orman ekosistemlerini ve su havzalarını önemli ölçüde kaybetmiştir. Çalışmada; raporlar, meteorolojik gözlemler, sıcaklık–yağış trend analizleri veri olarak kullanılmış; ekolojik tahribat ve mekânsal büyümenin iklim parametreleri üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bulgular, 1990 sonrası dönemde sıcaklıklarda belirgin artış yaşandığını, kentin orman ve alanlarını kaybettiğini, kentsel gelişimin ekosistemler üzerindeki baskısının arttığını göstermektedir. Öte taraftan, iklimsel değişikliğin ve kentleşme baskısının sektörel kırılmalar yarattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, İstanbul'un iklim değişikliğine uyum sağlayabilmesi için ekolojik koridorların korunması, su havzalarının güvence altına alınması, düşük karbonlu ulaşım sistemleri ve iklim duyarlı planlama yaklaşımının güçlendirilmesi ve sürdürülebilir kent modellerinin uygulanması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the impact of climate change on urbanization dynamics in Istanbul and to reveal the bidirectional effects of this relationship. Istanbul, Turkey's largest metropolis, has suffered significant loss of natural areas, forest ecosystems, and water basins as a result of rapid population growth, unplanned urbanization, the pressure of megaprojects, and uncontrolled northward expansion. The study uses reports, meteorological observations, and temperature-precipitation trend analyses as data sources, and discusses the effects of ecological damage and spatial growth on climate parameters. The findings indicate a significant increase in temperatures after 1990, the city has lost forests and land, and urban development has increased pressure on ecosystems. Furthermore, it has been determined that climate change and urbanization pressures have created sectoral rifts. Consequently, it is proposed that Istanbul's adaptation to climate change requires the protection of ecological corridors, the safeguarding of water basins, the strengthening of low-carbon transportation systems and climate-sensitive planning approaches, and the implementation of sustainable urban models.