Halkla ilişkilerde eczacıların rolü üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the role of pharmacists in public relations
- Tez No: 994601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
İletişim alanında yaşanan hızlı değişimlerden sağlık sektörü de nasibini almakta ve bu konu üzerindeki çalışmalar artmaktadır. Hasta odaklı yaklaşımlar ile koruyucu sağlık uygulamalarının yaygınlaşması, kronik hastalıkların artmasıyla birlikte artan ilaç ve tedavi maaliyetleri, kişilerin ve ülkelerin sağlık konusundaki beklentilerinin değişmesine ve doğal alarak bu konuda daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç doğurmaktadır. Aynı zamanda iletişim alanındaki gelişmelerle bilgi kirliliğinin de arttığı bu günlerde doğru bilginin sağlanması gerekliliği sağlık alanında ayrı bir öneme sahiptir. Doğal olarak da alandaki bilinçlendirme ve sağlık okur yazarlığının arttırılması çalışmaları hem halk sağlığını korumak hem de tedavi başarılarının artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm bunların sonucu olarak bu alanda uygulanan halkla ilişkiler stratejileri ve bu çalışmaların başarısı dikkatle ele alınması gereken konular olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında yaşanılan pandemi süreci, sağlık alanında kriz yönetiminin doğru şekilde planlanmasının zorunluluğunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Kamunun sağlık hizmetlerine ve ilaca en kolay şekilde ulaşmasını sağlayıcı çalışmalar ve bunlar için yürütülen halkla ilişkiler stratejileri karmaşayı en aza indirmek ve hizmetlerin aksamaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu noktada hedef kitleye ulaşılması ve çalışmaların başarı oranlarını arttırmak için sağlık profesyonellerinin gerekli şekillerde görevlendirilmesi ve sorumluluk alanlarının belirlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu alanın önemli ayaklarından biri olan hastaların doğru ilaca, doğru formda, doğru danışmanlıkla ulaşmasını sağlamakla yükümlü olan eczacılık sektörü en çok hasta iletişiminde bulunan sağlık profesyonelleri arasında sayılmaktadır. Hem yaygın hem kolay ulaşılabilir olmaları danışanlarına sağlayacakları hizmetin önemini artırmaktadır. Aynı zamanda hasta takibini sağlamak açısından da toplum eczaneleri uygun bir durak potansiyeli taşımaktadır. Tüm bu görev ve sorumluluklar göz önünde bulundurulduğunda da bahsedilen konular üzerinde yürütülen çalışmalara dahil edilmeleri stratejik bir karar olarak düşünülebilir. Bu çalışmada Türkiye'de eczacıların mesleki pratiklerindeki fiili rolleri ile sağlık alanında yürütülen kamusal halkla ilişkiler çalışmalarındaki rollerindeki uyum değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, veriler yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bu sayede eczacıların bu çalışmalardaki mevcut ve potansiyel rolleri ile bu rollerin meslek algısına ve imajına yansımalarının tartışmaya açılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid changes in the field of communication are also affecting the healthcare sector, and research in this area is increasing. The widespread adoption of patient-centered approaches and preventive healthcare practices, coupled with rising chronic diseases and increased drug and treatment costs, are changing the expectations of individuals and countries regarding health, naturally necessitating more research in this area. Simultaneously, in these times of increased misinformation due to advancements in communication, the need for accurate information is of paramount importance in the healthcare field. Naturally, awareness campaigns and efforts to increase health literacy are crucial for both protecting public health and improving treatment success rates. As a result, public relations strategies and their success in this area are issues that require careful consideration. Furthermore, the pandemic has clearly demonstrated the necessity of proper crisis management planning in the healthcare sector. Efforts to ensure the public's easy access to healthcare services and medication, and the public relations strategies employed to support these efforts, are of great importance in minimizing confusion and ensuring uninterrupted service delivery. At this point, it becomes necessary to assign tasks and define the responsibilities of healthcare professionals in the appropriate ways to reach the target audience and increase the success rates of the studies. Pharmacy, a crucial sector responsible for ensuring patients have access to the right medication in the right form and with the right advice, is among the healthcare professionals who interact most with patients. Their widespread availability and easy accessibility increase the importance of the services they provide to their clients. Community pharmacies also have the potential to be a suitable point of contact for patient follow-up. Considering all these duties and responsibilities, their inclusion in studies conducted on these issues can be considered a strategic decision. This study evaluates the congruence between the actual roles of pharmacists in their professional practices and their roles in public relations studies conducted in the health sector in Turkey. A qualitative research method was adopted in the study, and data were collected through semi-structured in-depth interviews. The aim was to open a discussion on the current and potential roles of pharmacists in these studies and how these roles are reflected in their professional perception and image.