Türkiye'nin orman varlığı ve güçlendirilmiş ahşap kirişlerin modellenmesi
Forest asset of turkiye and modelling the strengthened timber beams
  1. Tez No: 994623
  2. Yazar: İLKER ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BAKIRCI ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yapı sektöründeki teknolojik gelişmeler, yeni yapısal sistemlerin kullanımını gündeme getirmektedir. Ülkemizde yaygın olan taşıyıcı sistemler betonarme sistemlerdir. Betonarmenin kullanım ömrünün uzun olması ve düşük bakım maliyeti avantaj olarak görülmektedir. Ancak betonarme ağır bir malzemedir. Ülkemiz, aktif deprem faylarının olduğu bir konumdadır. Zaman zaman şiddetli ve büyük kayıpların yaşandığı depremler görülmektedir. Bir yapı ne kadar ağır ise etkileneceği deprem kuvvetleri de o kadar büyük olur. Ülkemizde ahşap yapı elemanları, yerli olarak temin edilebilen malzemelerdir. Betonarmeye göre çok daha hafiftir. Kullanımının yaygınlaşması, hem çevre dostu hem de daha hafif olan bu yapı malzemesini ülkemiz için faydalı hale getirecektir. Bu nedenle, ülkemizin orman varlığını inceleyen ve ahşabı taşıyıcı sistem olarak yaygınlaştırmayı hedefleyen bir tez çalışması planlanmıştır. Çalışmanın ilk üç bölümünde konuya giriş yapılmış, konu üzerine var olan literatür çalışmaları sunulmuş, çalışmanın amacı ve kapsamı verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'nin orman varlığı üzerine, Orman Genel Müdürlüğü'nden alınan veriler doğrultusunda bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan“Ahşap Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları”yönetmeliği ile 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği”nin ahşapla ilgili olan 12. Bölümü hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın altıncı ve yedinci bölümünde karaçam elemanlardan oluşan 100x150x3000 mm boyutlarında yalın ve karbon lifli plaka ile güçlendirilmesi planlanan ahşap kirişler sonlu elemanlar analizleri ile eğilme altında yüklenerek incelenmiştir. Sonuç olarak, incelenen elemanlar arasında, verilen yük seviyelerinde en az sehim yapan eleman, kiriş alt yüzeyinin tam kaplandığı ve 1.4 mm kalınlıkta karbon lifli plaka yapıştırılarak güçlendirilen modellenen eleman olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The technological advancements in the construction sector have highlighted the use of new structural systems. In our country, reinforced concrete systems are the most commonly used structural systems. The long service life of reinforced concrete and its low maintenance cost are significant advantages. However, reinforced concrete is a heavy material. Our country is located on active seismic fault lines, where severe earthquakes causing significant damage occasionally occur. The heavier a structure is, the greater the seismic forces it will be subjected to.In our country timber structural elements are materials that can be locally sourced. They are much lighter compared to reinforced concrete. The widespread use of timber as a lighter and environmentally friendly construction material could provide significant benefits to our country. Therefore, a thesis study has been planned to examine Turkey's forest resources and promote timber as a structural system. The study introduces the topic, reviews existing literature, and defines its objectives and scope in the first three sections. The fourth section provides data from the General Directorate of Forestry on Turkey's forest resources. The fifth section discusses the“Design, Calculation, and Construction Principles for Timber Structures”code, effective January 1, 2025, and the“Turkey Earthquake Code for Buildings”(2019), focusing on timber structures. In the final sections, black pine beams (100x150x3000 mm), plain or strengthened with carbon fiber-plates, were analyzed under bending loads using finite element analysis. Results showed that the beam with the least deflection was fully strengthened with a 1.4 mm-thick carbon fiber plate.