İki boyutlu mosebiphenylene malzemesinin elektronik ve optik özellikleri
Electronic and optical proterties of two dimensional mose biphenylene material
- Tez No: 994638
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÜZENGİ AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nanoteknoloji, birçok kritik uygulama alanına sahip, dinamik ve multidisipliner bir araştırma alanı olup, gelecekte daha geniş bir uygulama yelpazesinde yer kaplayacaktır. Nanomateryaller ailesinde bulunan iki boyutlu materyaller, gelecekteki nanoteknolojik cihazlar için gelecek vadeden adaylardandır. Geim ve Novoselov'un dünyada ilk defa iki boyutlu bir materyalin sentezinin gerçekleştirildiği Nobel ödüllü çalışmasında grafenin sentezlenmesinden beri iki boyutlu materyaller alanında çok yol katedilmiştir. Grafenin sentezinden beri birçok farklı iki boyutlu materyal teorize edilmiştir ve sentezlenmiştir. Bu çalışmada tek katmanlı MoSe2'nin biphenylene geometrideki halinin (BPN-MoSe2) mekanik, elektronik ve optik nitelikleri, temel prensipler (ab intio) yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Yoğunluk fonksiyonel teori (YFT) temelli hesaplar ile elde edilen sonuçlar, tek katmanlı BPN-MoSe2'nin mekanik olarak kararlı olduğu fakat biphenylene geometrisinin yapısında bulunan dikdörtgen, altıgen ve sekizgen halkalar sebebiyle yapısal anizotropiye sahip olduğu görülmüştür. Tek katmanlı BPN-MoSe2'nin dinamik ve mekanik kararlılığı fonon dağılımı ve ab initio moleküler dinamik simülasyonlarıyla doğrulanmıştır. Mekanik analiz vasıtasıyla yöne bağlı elastik davranış, bu davranışa bağlı olarak mekanik sağlamlık ve esneklik gözlemlenmiştir. Elektronik bant yapısı HSE06 hibrit fonksiyoneli ile hesaplanmıştır ve çoğunlukla Mo-d ve Se-p orbitallerinden oluşan bant kenarlarına sahip, 0.23 eV genişliğinde dar doğrudan bant aralığı gözlemlenmiştir. Optik tepki, frekansa bağlı kompleks dielektrik fonksiyon ve absorpsiyon spektrumları ile irdelenmiştir. Optik davranışın da anizotropik olduğu tespit edilmiştir ve görünür ve yakın-infrared bölgelerde kuvvetli ışık absorpsiyonu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada tek xvi katmanlı BPN-MoSe2'nin gelecekteki iki boyutlu esnek opto-elektronik cihazlar için kuvvetli bir potansiyeli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is a relatively young research field with many critical applications today, and it will have much greater utility in a wider range of applications in the future. In the family of nanomaterials, two dimensional materials are promising candidates for the future nanotechnological devices. Two dimensional materials have gone a long path since the Nobel-winning reseach of Geim and Novoselov resulting in the synthesis of the first two dimensional material, the graphene. Many more types of two dimensional materials have been theorized and synthesized since then. In this study, a thorough first-principles (ab initio) investigation of the mechanical, electronic and optical properties of the MoSe2 monolayer in the biphenylene geometry (BPN-MoSe2) has been conducted. Results from the calculations performed on the basis of density functional theory show that the BPNMoSe2 monolayer is mechanically stable with the caveat of structural anisotropy caused by rectangular, hexagonal and octagonal rings inherent in the biphenylene geometry. Phonon dispersion and ab initio molecular dynamics simulations confirm the dynamic and thermal stability of the BPN-MoSe2 monolayer. Direction depent elastic behavior was observed thorugh mechanical analysis, resulting in a combination of mechanical robustness and significant flexibility. Electronic band structure was calculated with the HSE06 hybrid functional, showing a narrow direct band-gap 0.23 eV wide with the band edges consisting of primarily Mo-d and Se-p orbitals. Optical response was also investigated with the use of frequency dependent complex dielectric function and the absorption spectra. Optical behavior was also found to be anisotropic, exhibiting strong light absorption in the visible and near infrared regions. This study demonstrates the BPNxviii MoSe2 monolayer as a prime candidate for future two dimensional flexible optoelectronic devices.