Sabit sırt uzaklıklı yüzeyler için korunan bazı özellikler
Some invariant properties of parallel like surfaces
  1. Tez No: 994640
  2. Yazar: KÜBRA GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
Özet
Bu tezde amaç Öklid uzayında tanımlı regüler bir yüzey ile bu yüzeyein sabit sırt uzaklıklı yüzeyi arasındaki geometrik ilişkiyi incelemek ve bu dönüşüm altında yüzeyin hangi diferansiyel geometrik özelliklerinin korunduğunu belirlemektir. Özellikle şekil operatörü, Gauss ve ortalama eğrilik, asli eğrilikler, asli eğrilik doğrultuları ve umbilik noktalar gibi temel geometrik niceliklerin sabit sırt uzaklıklı yüzey dönüşümü altındaki davranışları araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the geometric relationship between a regular surface defined in Euclidean space and its corresponding parallel-like surface, and to determine which differential geometric properties of the surface are preserved under this transformation. In particular, the behavior of fundamental geometric quantities such as the shape operator, Gaussian and mean curvatures, principal curvatures, principal curvature directions, and umbilic points under the parallel-like surface transformation is examined.