Transfemoral amputeler için ayarlanabilir soket tasarımı
Adjustable socket design for transfemoral amputes
  1. Tez No: 994673
  2. Yazar: YUNİS AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ALİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, transfemoral amputasyonlu bireyler için tasarlanan ayarlanabilir protez soketi üzerine yapılan araştırma sunulmaktadır. Çalışmanın amacı, protez kullanımında kişisel gereksinimlere uyum sağlayabilen bir soket tasarımı geliştirmektir. Tasarım, güdük hacim değişimlerini telafi edebilecek şekilde ayarlanabilir olup, pratisyen tarafından yapılan mikro ve makro ayarlamalarla her bireyin anatomik gereksinimlerine uyum sağlayacak şekilde özelleştirilebilmektedir. SolidWorks yazılımıyla gerçekleştirilen tasarım, soketin farklı bireylerin anatomik gereksinimlerine uyum sağlaması için gerekli ayarların yapılabileceği bir sistem ortaya koymaktadır. Tasarımın doğruluğu ve etkinliği, ANSYS yazılımında yapılan sonlu elemanlar yöntemiyle statik, dinamik ve yorulma analizleriyle test edilmiştir. Bu analizler, ISO 10328 standardına uygun şekilde gerçekleştirilmiş ve soketin mekanik dayanıklılığı, yapısal bütünlüğü ve uzun süreli kullanımda gösterdiği performans incelenmiştir. Çalışmada, ayarlanabilir protez soketin maliyet analizi de yapılmış olup, üretim maliyetleri için önerilerde bulunulmuştur. Yapılan analizler ve maliyet değerlendirmeleri, ayarlanabilir soket tasarımının kullanıcılar ve uzmanlar için hem ekonomik hem de biyomekanik açıdan avantajlı bir çözüm sunduğunu ileri sürmektedir. Ayarlanabilir soket tasarımının, transfemoral amputasyon geçiren bireylerin yaşam kalitesini artırabileceği ve gelecekteki protez çözümlerine önemli katkılar sunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents research on an adjustable prosthetic socket designed for individuals with transfemoral amputation. The aim of the study was to develop a socket design that can adapt to individual requirements in prosthetic use. The design is adjustable to compensate for stump volume variations and can be customized to suit the anatomical requirements of each individual with micro and macro adjustments made by the practitioner. The design, realized with SolidWorks software, provides a system that can be adjusted to adapt the socket to the anatomical requirements of different individuals. The accuracy and effectiveness of the design was tested by static, dynamic and fatigue analysis using finite element method in ANSYS software. These analyses were performed in accordance with the ISO 10328 standard and the mechanical strength, structural integrity and performance of the socket in long-term use were examined. In the study, cost analysis of the adjustable prosthetic socket was also performed and recommendations were made for production costs. The analyses and cost evaluations suggest that the adjustable socket design offers an economically and biomechanically advantageous solution for users and specialists. It has been shown that the adjustable socket design can improve the quality of life of individuals with transfemoral amputation and can make significant contributions to future prosthetic solutions.