Çocuk tiyatrosunda Clownesk estetik: Atta Festival'i 'Bully Bully' deneyimi
Clownesk aesthetics in the child theatre: Atta Festival 'Bully Bully' experi̇ence
  1. Tez No: 994675
  2. Yazar: PINAR DİNÇOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Çocukluk, bağımsız bir deneyim alanı yerine, çoğunlukla yetişkinliğe hazırlık dönemi olarak görüldüğünden, çocuklara yönelik sanatsal üretimler de çoğu zaman öğretme ve ders verme niyetiyle şekillenir. Bu durumda çocuğun estetik deneyimi çoğunlukla yok sayılır. Bu çalışma; çocukluğun toplumsal ve kültürel normlarla nasıl biçimlendirildiğini görünür kılar. Çocuk seyirciyi çocukizm perspektifinden ele alır. Onu bir hak öznesi kabul eder ve sahnedeki unsurları kendi içinde bütünleyebilen bir aktör olarak yaşadığı estetik deneyime odaklanır. Clownesk olanı, çocuk seyircinin estetik deneyimini mümkün kılan bir yaklaşım olarak konumlandırır. Pratik bir uygulama olarak da Atta Festival'inin Bully Bully oyununu analiz eder. Çalışmanın ilk bölümünde, çocuk ve çocukluk kavramları tarihsel yaklaşımlar üzerinden ele alınacak; yeni çocukluk sosyolojisi ve çocukizmin bu yaklaşımlara yönelttiği eleştiriler ile sunduğu öneriler ortaya konacaktır. İkinci bölümde clown ve clownesk olan kavramsal düzlemde açıklanacak; clownun dinamikleri, clownesk olanın uzamı ve estetiği tanımlanacaktır. Son bölümde ise Atta Festival repertuvarındaki Bully Bully oyunu clownesk uzam, clown dinamikleri ile clownesk estetik eksenlerinde incelenecek ve çocuk seyirci için estetik deneyimi nasıl mümkün kıldığı ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Childhood is often regarded not as an independent realm of experience but as a preparatory period for adulthood; therefore, artistic productions for children are frequently framed by an intention to teach and instruct. In such cases, the child's aesthetic experience is often overlooked. This study makes visible how childhood is shaped by social and cultural norms. It approaches the child spectator through the perspectives of childism. It recognizes the child as a rights-bearing subject and focuses on the aesthetic experience the child undergoes as an active agent who can integrate the elements offered on stage. It positions the clownesque as a framework that enables the child spectator's aesthetic experience. As a practical case, it analyzes Atta Festival's Bully Bully. In the first chapter, the concepts of child and childhood will be examined through historical approaches; the critiques that the childism direct at these approaches, along with the proposals they advance, will be presented. In the second chapter, clown and the clownesque will be discussed on a conceptual level; the dynamics of clown, clownesque space, and clownesque aesthetics will be defined. In the final chapter, Bully Bully will be analyzed along the axes of clownesque space, clown dynamics, and clownesque aesthetics and the study will demonstrate how the performance enables aesthetic experience for the child spectator.