Koşula bağlı borç ilişkisi
Conditional obligation relationship
  1. Tez No: 994676
  2. Yazar: ZEHRA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma koşula bağlı borç ilişkilerini konu edinmektedir. Koşul kavramının ayrıntılı incelemesine geçmeden önce tezin ilk bölümünde borç ilişkisinin temel ilkeleri ile tarafların hak ve yükümlülüklerine dair genel bir çerçeve çizilmiştir. Ayrıca koşul kavramının sıklıkla karıştırıldığı ceza koşulu ve bağlanma parası gibi bazı hukuki kurumlarla arasındaki farklar açık biçimde ortaya konulmuştur. Tezin odak noktasını oluşturan koşul, gelecekte meydana gelip gelmeyeceği belirsiz bir olaya bağlanan hukuki sonuçlar çerçevesinde ele alınmıştır. Bir koşulun hukuken geçerli sayılabilmesi için öncelikle bir hukuki işleme bağlanmış olması ve tarafların bu yönde açık bir irade beyanında bulunmuş olmaları gerekmektedir. Bunun yanında koşulun konu aldığı olayın geleceğe ilişkin olması ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin mevcut durumda objektif olarak belirsizlik arz etmesi geçerlilik için zorunludur. Koşulun hukuka ve genel ahlak kurallarına aykırı olmaması, baştan itibaren imkansız bir durumu içermemesi ve anlamsız ya da keyfi nitelikte olmaması gibi unsurlar da titizlikle değerlendirilmektedir. Başta geciktirici ve bozucu koşullar olmak üzere koşulun farklı türleri ile bu türlerin koşulun askıda olduğu kritik dönemde ve gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi durumunda doğurduğu farklı hukuki sonuçlar ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Dürüstlük kuralı çerçevesinde koşulun gerçekleşmesini engellememe yükümlülüğü ve koşulun zamanla imkansız hale gelmesi gibi hukuki durumlar da önemli başlıklar arasında yer almaktadır. v Bu kapsamlı değerlendirme neticesinde koşula bağlı borç ilişkilerinin Türk Borçlar Hukuku içindeki yeri ve önemi konusunda bütüncül bir bakış açısı sunulması ve bu alandaki hukuki tartışmalara anlamlı bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses conditional obligation relationships. Before undertaking a detailed examination of the concept of condition, the first chapter outlines the fundamental principles of obligations and provides a general framework regarding the rights and duties of the parties involved. In addition, it clearly distinguishes the condition from other legal constructs frequently confused with it, such as penalty clauses and earnest money. The central focus of the thesis-the condition-is analyzed in the context of legal consequences that depend on the occurrence or non-occurrence of a future uncertain event. For a condition to be legally valid, it must be associated with a legal transaction, and the parties must express a clear intent in this regard. Furthermore, the event designated as the condition must relate to the future and be objectively uncertain at the time of agreement. Conditions must not contravene legal norms or public morality, must not involve initial impossibility and must not be arbitrary or meaningless. These essential elements are examined meticulously. The thesis further elaborates on various types of conditions-primarily suspensive (precedent) and resolutory (subsequent)-and explores the distinct legal implications that arise, especially during the interim period when the condition is pending and upon its fulfillment or failure. Key topics also include the obligation not vii to hinder the fulfillment of a condition in accordance with the principle of good faith and the legal consequences arising from the condition becoming impossible over time. Through this comprehensive analysis, the study aims to present a holistic perspective on the role and significance of conditional obligations within the Turkish Law of Obligations and to contribute meaningfully to ongoing legal scholarship in this field.