Mizoloji sorununa Platoncu bir çözüm
A Platonic solution to the problem of misology
- Tez No: 994686
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE KALAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Platon'un Phaidon diyaloğunda“tartışma nefreti”veya“tartışmaya güvensizlik”olarak tanımladığı mizoloji kavramını Atina'da yaşanan tarihsel ve kültürel bir krizin semptomu olarak ele almaktadır. Çalışma, mizolojinin kökenlerini Homeros'tan itibaren Yunan düşüncesine hâkim olan müsabakacı (agonal) ve muhalif (agoral) zihniyette aramakta; rekabet kültürünün fiziksel müsabaka alanlarından agoraya ve mahkemelere taşınmasıyla birlikte, tartışma sanatının nasıl bir tahakküm aracına dönüştüğünü incelemektedir. Tezin temel iddialarından biri, İÖ beşinci yüzyılda ortaya çıkan ve Platon'un katkısıyla retorik, eristik, antilojik gibi yöntemlere ayrılan söz sanatlarının, toplumda tartışmaya karşı derin bir güvensizlik yarattığı ve“Sıradan Mizoloji”olarak adlandırdığımız kolektif bir rahatsızlığa yol açtığıdır. Aristophanes'in komedyalarında, Thukydides'in tarih anlatısında ve Sokrates'in yargılanması dahil pek çok davada somutlaşan bu rahatsızlık, felsefeyi ve sözü tehlikeli bir araç olarak kodlamıştır. Çalışmamız Platon'un bu krize cevabının“Felsefi Mizoloji”olarak adlandırmayı önerdiğimiz başka türden bir soruna yol açtığını iddia etmektedir.“Sıradan Mizoloji”halkın tartışmaya duyduğu tepkisel güvensizliği ifade ederken,“Felsefi Mizoloji”filozofun dilin sınırlılıklarına dair farkındalığıdır. Platon (özellikle Yedinci Mektup ve Kratylos'ta) adların, yazının ve önermesel bilginin sınırlarını kabul etmekte, ancak bu sınırlılığın felsefeden vazgeçiş anlamına gelmemesi gerektiğini düşünmektedir. Sonuç olarak tez, Platon'un“Felsefi Mizoloji”ye getirdiği çözümün yalnızca diyalektikte yatmadığını, aynı zamanda Formlarla ve İyilik ideasıyla hısımlık (syngeneia) kurabilen etik bir yaşam biçimini gerektirdiğini savunur.
Özet (Çeviri)
This dissertation contextualizes the concept of misology –defined by Plato in the Phaedo as“hatred of argument”or“distrust of argument”– as a symptom of a historical and cultural crisis in Athens. The study locates the origins of misology in the competitive (agonistic) and dissentive (agoral) mentality that has dominated Greek thought since Homer. It investigates how this culture of competition, upon being transposed from physical arenas to the agora and the law courts, transformed the art of argumentation into an instrument of domination. A central claim of this dissertation is that the arts of speech –emerging in the fifth century BCE and later categorized by Plato as rhetoric, eristic, and antilogic– engendered a deep mistrust of argumentation within society, resulting in a collective malaise we term“Ordinary Misology.”Manifested in the comedies of Aristophanes, the historical narrative of Thucydides, and numerous legal cases including the trial of Socrates, this disturbance encoded philosophy and speech as dangerous tools. The dissertation argues that Plato's response to this crisis gives rise to a distinct problem we propose to call“Philosophical Misology.”While“Ordinary Misology”denotes the popular mistrust of argumentation,“Philosophical Misology”refers to the philosopher's awareness of the limits of language. Plato (particularly in the Seventh Letter and Cratylus) acknowledges the boundaries of names, writing, and propositional knowledge; however, he maintains that these limitations do not necessitate an abandonment of philosophy and argumentation as such. Ultimately, the dissertation concludes that the solution to“Philosophical Misology”lies not merely in dialectic, but in an ethical mode of life capable of establishing a kinship (syngeneia) with the Forms and the Idea of the Good.