Landscape, identity, and mythological elements in N. Scott Momaday's works
N. Scott Momaday'in eserlerinde mitolojik, kimlik ve toprak unsurları
- Tez No: 146474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
N. Scott Momaday (193 4-), günümüz Amerikan Kızılderili edebiyatındaki“kimlik sorunu,”“mitoloji”ve“toprak”temalarını ele alan en tanınmış yazarlar arasındadır. Momaday bu unsurları aynı zamanda onların sözlü edebiyatların da oluşturan ve eserlerindeki kahramanların yaşamına anlam katan öğeler olarak da kullanmaktadır. Kızılderili insanı için onların tinsel geleneklerindeki doğa, hayvan motifleri, ve totem, kimliği biçimlendiren en önemli öğelerdir. Yüzyıllar boyu“öteki”olarak nitelendirilen Amerika Kızılderilileri için toprak, onların hem yalnızlıklarım hem de varoluşlarını simgeleyen bir kavramdır. Bu bağlamda, toprak sadece bir yaşam alanı değil, aynı zamanda Kızılderililerin kültürlerini, dinlerini ve dillerini ifade ettikleri bir araç ve onlara“ötekiliklerini”(otherness) unutturan bir mekan olagelmiştir. Mekan olarak toprağın yanı sıra mitoloji de kimlik sorununa çözüm getiren önemli bir kültürel birikimdir. Kızılderililer için bu geleneksel ve kültürel değerler, aynı zamanda onların evrenin tümüyle bir uyum içinde yaşamalarını sağlamaktadır. N. Scott Momaday kendi halkının bu geleneksel ve kültürel değerlerinin inancım taşıyan bir kızılderili yazar olarak bu değerleri yaşatmak ve onları yeni nesillere aktarmak için bu öğeleri House Made of Dawn (1966), The Way to Rainy Mountain (1969) ve The Ancient Child (1989) adlı eserlerinde geniş bir şekilde ele almaktadır. Bu tezde, Momaday' in bu üç eserinde ele aldığı“kimlik sorunu,”“mitoloji”ve“toprak”temalarım çapraz bir şekilde inceleyerek Kızlıderili mitlerinin, dinsel törenlerinin, ve bu halkın doğa ile iç içe olmasının Kızılderili kimliğinin oluşmasında önemi ve yeri araştırılmıştır. Ayrıca, eserlerdeki kahramanların bedensel ve ruhsal sağlığa, Kızılderili kimliklerinin yemden oluşmasında kabile yaşlıları ve samanların yardımı incelenerek rolleri üzerinde durulmuştur. Bu tez, giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary Native American Literature, N. Scott Momaday (b.1934-) is among the most well-known writers, who utilizes identity, mythical, and landscape elements in his works. Momaday at the same time uses these elements in his works which constitute their oral literature and gives meaning to the lives of his protagonists. According to Indian Americans landscape, animal motifs and totems of their ritual traditions are significant elements in constituting identity. For Native American people who are living for centuries as“others”landscape is a symbol of their loneliness and their beings. So, to Indian people landscape is not just a place for living, but it is at the same time a place which expresses their culture, religion, and even their language and a place which lets them to forget their otherness. Besides the landscape, mythical elements of their cultural heritage as a place has brought a solution to their identity problem. To Indian American people, these cultural and traditional values help them to live in harmony and balance with the whole universe. N. Scott Momaday as an Indian writer who believes in these cultural and traditional values has used these values in his works House Made of Dawn, The Way to Rainy Mountain, and The Ancient Child to survive them and transmit them to the new generations of his nation. This thesis, studying interdependently the identity, mythical, and landscape elements in Momaday's three mentioned works, examines how Indian myths, rituals, and their dependence on nature has a crucial place in constituting their identity. Moreover, it will focus on the role of elders, medicine men and women as well as their contribution to the protagonists of these novels in achieving their physical and spiritual health and a sense of Indian identity. This thesis encompasses an introduction, three main chapters and a conclusion.