Interpellating athenians: An investigation on Plato's politics of symbol making
Atinalıları çağırmak: Platoncu sembol üretim siyaseti üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 643331
  2. Yazar: BEHZAT HIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. REŞİDE ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, Platon'un neden yazdığı sorusuna bir yanıt bulma girişimi olarak tasarlanmıştır. Bu amaçla, Platoncu mitolojik sembolleri çağırma kavramının Althusserci kavramsallaştırması bağlamında analiz eder. Bu inceleme neticesinde mitolojik sembollerin Platon tarafından bir çağırma enstrümanı olarak kullanıldığını iddia eder. Platon'un idealar dünyası teziyle mevcut bilgi geleneği karşısında gerçekleştirdiği onto-epistemolojik kopuşu ele almakla birlikte, Platon'un kopuş ışığında ürettiği ideal devlet modelinin fenomenler dünyasına tercüme edilmesi sürecinde mitlerin oynadığı role odaklanır. Platon'un bu yolla, taklide dayalı mevcut Yunan şiir geleneğinin bireylerin toplumsal gerçekliği anlamlandırma ve deneyimlemesi üzerindeki etkisi karşısında, yeniden yapılandırdığı sembollerle bireylerin toplumsal gerçekliği ideal devlet modeli uyarınca anlamlandırmaları ve deneyimleri üzerinde etkide bulunmaya çalıştığına işaret eder. İdealar dünyası ve fenomenler dünyasındaki ontolojik farkın Platoncu anlamda kapanamayacak olmasına işaret etmekle birlikte, yine bu farkın ancak ve ancak toplumsal iş bölümü bağlamında ortaya çıkacak olan epistemolojik fark aracılığıyla azaltılabileceğini ifade eder. Mitolojik sembollerin üretimi sürecinde epistemolojik farkın Platon açısından önemi ve bu farkın yine bu semboller aracılığıyla güçlendirildiğine dikkat çeker. Platon'un yazı aracılığıyla belirli, dondurulmuş bir gelenek temsili oluşturmaya çalıştığını ve böyle yapmakla tahayyül ettiği toplumsal-siyasal formasyona güvence sağlamayı amaçladığına işaret eder.
Özet (Çeviri)
This study is planned to find an answer to the question of why Plato put down the myths derived from the tradition on paper. With this aim, it analyzes Platonic mythological symbols within the context of Althusserian conceptualization of the concept of interpellation. This study has the claim that Plato applied to mythological symbols as the instruments of interpellation. This study focuses on the onto-epistemological break that Plato launched in light of the world of ideas. The role that mythological symbols play in the process of translation of the world of ideas into the phenomenal world becomes at the center of this thesis. In this way, Plato aims to have an impact on the ways how individuals understand and experience the social reality against the impacts of existing mimetic poetic tradition on the individuals. This thesis points out the indelible ontological difference between the world of ideas and the phenomenal world. Plus, it draws attention to the Platonic attempt about closing this gap by way of epistemological difference coming into being in the form of the hierarchical social division of labor. This study tries to show the importance of epistemological difference in the process of production of the myths and how this process culminates in the reproduction of this difference in the form of socio-political hierarchy. It points out how Plato tries to produce a frozen representation of the tradition and to determine the frame of meaning consumption process by way of writing.